Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Przemiana jonów manganu to węglanu manganu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 10 lut 2019, o 02:24
Posty: 1
Post Przemiana jonów manganu to węglanu manganu
Witam, mam pytanie czy jest możliwe żeby zmienić jony manganu w węglan manganu, chodzi mi o to, ze ten drugi nie rozpuszcza sie w wodzie przez co [teoretycznie] zostaje na filtrze. Jony manganu są silnie trujące i mogą powodować manganizm, ponadto weglan manganu nie rozpuszcza sie w wodzie. Mój pomysl to dodanie węglanu sodu to roztworu z jonami manganu w srodowisku kwaśnym. I tutaj moje pytanie - czy to jest możliwe? Ma ktoś pomysł na proporcje węglanu oraz kwasku cytrynowego [inne kwasy odpadają, a ten wystarczająco zakwasza roztwór]


10 lut 2019, o 02:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Przemiana jonów manganu to węglanu manganu
Węglanem sodu możesz wytrącić jony manganu w postaci węglanu, ale nie w środowisku kwaśnym :)
Kwas węglowy jest na tyle słaby, że wyprze go praktycznie każdy inny kwas jaki masz pod ręką i nie uzyskasz wytrącenia MnCO3.
W przemyśle, do uzdatniania wody stosuje się intensywne napowietrzanie. Obecne w wodzie jony żelaza utleniają się do nierozpuszczalnego Fe(OH)3, a manganu do MnO2.


12 lut 2019, o 09:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..