Witam, założyłem konto na 1 lepszym forum chemicznym i bardzo proszę o pomoc. Mam od 2 dni nową pracę w której przez cały dzień używamy chemii, spryskujemy tym ścianę tynkową odczekujemy 3min i zmywamy to wodą z karchera pod dużym ciśnieniem. Nie wiedziałem co mnie czeka więc przyszedłem do pracy w krótkich spodenkach i bez rękawiczek. Jako że robimy to alpinistycznie na linach to bywa że wiatr zawieje i ta chemia poleci na twarz czy nogi. Po całym dniu miałem całe czerwone ręce i nogi w miejscach w których miałem wcześniej jakieś zadrapania. Wyczytałem etykietę tego produktu i jest napisane: Skład: <5% wodorotlenek sodu, 5-15% niejonowe środki powierzchniowo czynne, <5% amfoteryczne środki powierzchniowo czynne, <5% fosfoniany, substancje pomocnicze. Czy praca przy czymś takim jest bezpieczna? jak powinienem się do tego przygotować, w co powinienem się zaopatrzyć? odzież robocza kwasoodporna, okulary, maska chroniąca drogi oddechowe, co jest koniecznością żeby było to bezpieczne?
25 lip 2019, o 20:55
MacHalski
Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32 Posty: 284 Lokalizacja: Tiutiurlistan
Re: Czy ta substancja jest bezpieczna? #praca
Praca z tym może być bezpieczna, pod warunkiem użycia środków ochrony. To, co spowodowało zaczerwienienie, to wodorotlenek sodu, substancja żrąca. Ochrona oczu to absolutne minimum, pochlapaną skórę należy spłukać dokładnie dużą ilością wody. Wskazany kombinezon, coś tego rodzaju: https://www.aveon.pl/cat/kombinezony-ro ... gL_YfD_BwE (przykladowy).
Z ciekawości, co to za pracodawca, co nie zapewnia wam podstawowego BHP w postaci środków ochrony i szkolenia z zagrożeń w miejscu pracy? Producenci takich środków udostępniają również
_________________ Terz chcem gwiasdke.
26 lip 2019, o 14:40
Sulik
@MODERATOR
Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37 Posty: 2574 Lokalizacja: Krakow
Re: Czy ta substancja jest bezpieczna? #praca
To pracodawca ma obowiązek Ci zapewnić komplet odzieży ochronnej, a nie Ty masz o tym myśleć. Nie ma odzieży ochronnej to siadasz na 4 literach, odmawiasz wykonywania pracy i czekasz na dostarczenie sprzętu BHP. Jak jest "problem" wszystko nagrywasz, robisz zdjęcia i dzwonisz do Państwowej Inspekcji Pracy.
Kolejne pytanie czy można używać tych środków tak jak używacie, ze względu np. na przepisy ochrony środowiska - chodzi o zabezpieczenie odcieków w taki sposób aby nie dostały się do gruntów.
Co do samego zabezpieczenia ciała - ciuchy robocze zakrywające całe ciało - po zamoknięciu zmienić, mokre wyprać. Buty pełne, rękawiczki ochronne np. lateksowe (ale nie wiem jak się pracuje w rękawiczkach lateksowych z linami i bloczkami). Ochrona twarzy w postaci np. przyłbicy aby chronić twarz od poparzeń, a przede wszystkim oczy.
Ale o całym sprzęcie powinien zadecydować przede wszystkim BHPowiec. Wodorotlenek sodu w tym stężeniu i wyższej temperaturze może powodować schodzenia naskórka oraz podrażnienia. Po dostaniu się do oczu może być bardziej niebezpieczny.
_________________ "Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."
27 lip 2019, o 12:22
paul0
Dołączył(a): 10 lut 2007, o 00:22 Posty: 34
Re: Czy ta substancja jest bezpieczna? #praca
Poszukaj karty charakterystyki tego środka. Tam jest podane jaki sprzęt ochronny powinno się używać i też co robić w razie zagrożenia. Przy myciu cisnieniowym ZAWSZE używać okularów ochronnych, nawet jak nie ma żadnych środków chemicznych. Oderwany od powierzchni odprysk przy tym ciśnieniu ma wystarczającą energie żeby uszkodzić oko.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników