Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24 Posty: 868 Lokalizacja: Opole
Ciekawostka z onetu..
Cytuj:
Pojemnik, który uratuje życie milionów ludzi Napełniony wodą dwulitrowy pojemnik,wstrząśnięty i wystawiony na działanie słońca na około 6 godzin może uratować życie milionów ludzi - informuje południowo-afrykański dziennik Pretoria News. CSIR (Council for Scientific and Industrial Reserach) wraz z Unią Europejską rozpoczął program, mający na celu propagowanie wykorzystania procesu tzw. słonecznej dezynfekcji (Sodis).
W efekcie tego procesu powstaje wysoko reaktywny tlen, mający właściwości dezynfekujące - wyjaśnia Martella du Preez z CSIR. Może on chronić m.in. przed cholerą, tyfusem, dezynterią, salmonellą i innymi chorobami układu pokarmowego.
O co chodzi? Przecież światło słoneczne raczej nie wzbudza rozpuszczonego w wodzie tlenu do singletowego, zresztą wtedy pojemnik świeciłby na czerwono.. Synteza ozonu chyba też odpada..
18 lis 2006, o 17:58
Spirol
****
Dołączył(a): 15 sty 2006, o 03:02 Posty: 337 Lokalizacja: Łódź
Może chodzi o znikome ilości albo o samooczyszczenie wody ? o.O łeee dziwna sprawa ....
_________________ Wszystkie fotografie i opisy dostępne dla kazdego w sieci WEB
Kontakt na PW :]
18 lis 2006, o 21:50
#snajper#
Dołączył(a): 20 wrz 2006, o 15:55 Posty: 113
Technologia SODIS, służy do oczyszczania mikrobiologicznego wody, to zwykła plastikowa butelka (PET), która postawiona w pełnym słońcu na ponad 6 godzin, pozwala wyeliminować z wody wszelkie patogeny.
18 lis 2006, o 22:17
Sędzisław
*****
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:13 Posty: 234 Lokalizacja: Wrocław
Czegoś pewnie onetyczny łowca ciekawostek nie dopisał, bo było dla niego za trudne pojęciowo i nie potrafił przetłumaczyć. Wynika z tego, że woda latem w kałużach powinna być sterylnie czysta.
18 lis 2006, o 22:48
Bystry
Dołączył(a): 3 cze 2006, o 13:18 Posty: 249 Lokalizacja: Łódź
hmn.... jak by nie patrzył to tak, lecz zobacz, że w lato rzadko są kałuże
_________________
kubatron napisał(a):
Mendelejew i jego spolka
18 lis 2006, o 23:44
eko osiem[*]
odp.
Woda wodzie nie rowna i wystawianie np. naszej kranowki na słonce powoduje szybsze odchlorowanie po czym szybszy rozwoj bakterii tlenowych i co za tym idzie glonow.
Woda+ słonce=życie
Myslę ze brakuje tu tego w czym sie wystawia może pewne polimery powodują filtr i UV niszczy bakterie i glony
eko.
19 lis 2006, o 03:03
Sędzisław
*****
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:13 Posty: 234 Lokalizacja: Wrocław
No właśnie brakuje w onetycznym przekazie opisu technologii ( być może było tam, jeśli wogóle było, zbyt wiele terminów chemicznych i biologicznych, które przerosły możliwości przyswajania oneckiego chómanisty i dlatego je pominięto jako zbędne). Samo odfiltrowanie jakiś długości fal światła słonecznego, a pozostawienie UV nic nie zmieni, bo go przez to nie przybędzie.
19 lis 2006, o 13:54
Anonymous
W północnej Brazylii, obywatele miasta Oroba używają prostej, a za razem skutecznej metody oczyszczania wody. W ciepłym środowisku rozwój drobnoustrojów i wirusów przebiega znacznie szybciej niż w klimacie umiarkowanym, co wpływa na zwiększenie zagrożenia epidemiologicznego. Woda będąca nośnikiem drobnoustrojów stanowi najbardziej dostępne ognisko chorobotwórcze, ze względu na to, konieczne jest jej właściwe oczyszczenie. Mieszkańcy Oroby korzystają z niezwykle prostego procesu o nazwie Sodis (Solar Water Disinfection Process – proces dezynfekcji wody na pomocą promieni słonecznych). Proces Sodis podzielony jest na kilka etapów. Na początku napełnia się umytą dwulitrową butelkę, wodą w ilości 3/4 objętości naczynia. Następnie w celu natlenienia wody, butelkę potrząsa się przez około 20 sekund, po czym dopełnia się pozostałą 1/4 objętości. Zakręcone butelki są umieszczane na dachach budynków, tak aby znajdowały się w bezpośrednim oddziaływaniu promieni słonecznych przez okres nie krótszy niż sześć godzin (około równikowe położenie północnej Brazylii sprzyja dużemu nasłonecznieniu). Promieniowanie UV będące częścią promieni słonecznych, działa niszcząco na prawie wszystkie chorobo-genne bakterie, wirusy i drobnoustroje.
"Ta metoda jest bardzo skuteczna, jeżeli tylko zastosujemy się prostych reguł" mówi Profesor Jose Euclides Paternini z Unicamp University, Sao Paolo. "Proces Sodis może znaleźć zastosowanie w wielu krajach, w szczególności tych położonych blisko równika, gdzie występuje duże natężenie promieniowania słonecznego, i gdzie ludność nie ma dostępu do klasycznych metod oczyszczania wody" dodaje Profesor Paternini. Luiz Barbosa pracując przez dziesięć lat w służbie zdrowia, opiekował się 118 rodzinami w Orobie. Dostrzegł on znaczną poprawę stanu zdrowia swoich pacjentów odkąd pojawiła się metoda Sodis. "W naszym magistracie stosujemy metodę Sodis – co oznacza oczyszczanie poprzez promienie słoneczne – działa ona dobrze ponieważ dzieci są zdrowe, uśmiechnięte i podoba im się zdrowsze życie" wyjaśnia Barbosa.
Uzupełnienie ciekawostki onetowej z bardziej żetelnego portalu.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników