Mateczko jedyna, co to za karniak
Dobrze, że różnych tlenków a nie tlenków różnych metali, bo najpierw tak przeczytałem i aż spojrzałem na układ okresowy czy tyle jest
Nikomu chyba się nie będzie chciało tego wszystkiego rysować, ale to jest na prawdę proste więc spróbuje ci wytłumaczyć.
Mając przykładowo FeO -tlenek żelaza II i Fe2O3 - tlenek żelaza III
Wypisujesz symbole pierwiastków pojedynczo, metal pod metalem, tlen pod tlenem. Patrzysz ilu wartościowy jest metal i tyle ile jego wartościowość wynosi, tyle wiązań będzie mógł wytworzyć. Tlen jest zawsze 2 wartościowy w tlenkach. Rysujesz kreski od metalu do tlenu, tak aby całość stanowiła ogólnie jedność. Tyle kresek od metalu ile może maksymalnie wytworzyć i tak aby każdy tlen otrzymał po 2 kreski.
Przykładowo mając FeO będzie to po prostu wyglądać tak
Fe=O
Natomiast mając Fe2O3 musimy narysować go tak aby całość trzymała się kupy, stąd: (kropki na potrzeby rysunku, bo na forach nie da się robić multispacji)
Fe = O
....\
......O
..../
Fe = O
Analogicznie robisz z innymi metalami, sprawdzasz ilu mogą być wartościowe, rozpisujesz wzory sumaryczne metodą na krzyż - wartościowość metalu piszesz jako współczynnik przy tlenie a tlenu (zawsze 2) przy metalu (Jak wyjdzie Ci Cu2O2 to ofc. zapisujemy CuO)
Have fun