Widzę, że jednak nikt nie potrafi udzielić odpowiedzi
w takim razie napiszę moje przypuszczenie co do nich, może ktoś je zweryfikuje:
Ad.1
Nadciśnienie gazu jest stosowane w celu obniżenia nadmiernemu rozlotowi produktów wybuchu co skutkowałoby reakcjami wtórnymi i tym samym niewłaściwą wartością ciepła wybuchu; zawór w bombie jest samo uszczelniający się pod wpływem ciśnienia. Stała objętość jest po to aby produkty nie uległy całkowitemu rozprężeniu w danym ośrodku gdyż w innym przypadku nie mogłoby dojść do przekazanie ciepła i tym samym jego pomiaru.
Ad.2
Zastosowanie mniejszej ilości ładunku inicjującego, aby zaszła przemiana wybuchowa a nie detonacja.
Ad.3
Używa się min. 20g gdyż taka ilość jest wystarczająca do wytworzenia odpowiedniej ilości produktów gazowych, które w szybki sposób będą przekazywały ciepło przez ścianki do wody. 5g moim zdaniem też mogłoby być wykorzystane tyle, że po zmienia wymiarów bomby kalorymetrycznej gdyż ilość produktów gazowych w przypadku 5g dla standardowej bomby kalorymetrycznej mogłaby nie być wystarczająca aby zauważyć zmiany ciepła.
Ad.4
W obu przypadkach zachodzi inna przemiana(w jednym spalanie, w drugim wybuch) co skutkuje innym składem produktów przemiany. Ponadto pomiar ciepła spalania odbywa się w atmosferze tlenu zaś wybuchu w atmosferze gazu obojętnego np. argonu.
Ad.5
Modyfikować możemy zmieniając ilość "punktów gorących". Aby zmniejszyć wrażliwość na bodźce możemy dany MW flegmatyzować; zaprasować; odlewać i zaprasować. Aby uwrażliwić materiał można dodać w tym celu opiłków szkła lub piasku aby zwiększyć tarcie między ziarnami, ponadto pyły metali(AL, Mg).
Ad.6
Obie wrażliwości należy do grupy wrażliwości na bodźce mechaniczne. Wykonując próby(kafar Kast'a, aparat tarciowy Petersa) na którąkolwiek z wrażliwości, sprawdzamy wynik próby organoleptycznie(słuch, węch, wzrok).
Ad.7
-własności indywidualne MW czyli ilość reaktywnych wiązań w cząsteczce
-ścianki naczynia- grubość ścianek ma wpływ na wymianę ciepła MW z otoczeniem
-kształt naczynia- z reguły MW przyjmie kształt naczynia w którym się znajduję (w większym lub mniejszym stopniu w zależności od stanu skupienia MW), jednakże jeśli naczynie nie będzie miało idealnego kształtu(kuli) to na zagięciach lub wybrzuszeniach będzie powstawała większa ilość punktów gorących ze względu na nakładanie się sił międzycząsteczkowych.
Jeśli można to prosiłbym moda o scalenie z poprzednim postem. pozdro