Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Pięciotlenek difosforu rozpuszczony w wodzie. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 11 sty 2015, o 22:24
Posty: 11
Post Pięciotlenek difosforu rozpuszczony w wodzie.
Oblicz ile gramów pięciotlenku difosforu należy w 0,2 dm^3 10% roztworu kwasu ortofosforowego(V) o gęstości 1,053kg/dm^3, by otrzymać 20% roztwór kwasu ortofosforowego(V)?

Obliczyłem najpierw, że aby z roztworu 10% uzyskać roztwór 20% należy "dodać" 26,325g substancji (w tym przypadku H3PO4). Następnie liczę z reakcji: P2O5+3H2O-->2H3PO4 ile P2O5 muszę dodać aby uzyskać 26,325g kwasu... Czy to rozumowanie jest poprawne. Jeśli nie proszę o wskazanie błędów i pomoc w poprawnym rozwiązaniu :D Bardzo dziękuję.


28 cze 2015, o 22:45
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2015, o 22:24
Posty: 11
Post Re: Pięciotlenek difosforu rozpuszczony w wodzie.
Proszę o pomoc... :) :)


30 cze 2015, o 23:24
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Re: Pięciotlenek difosforu rozpuszczony w wodzie.
Rozumowanie, które przedstawiłeś wydaje się poprawne, ale nie wystarczy dodać tę obliczoną z równania ilość P2O5, bo zauważ, że w reakcji zużywana jest woda, co zmienia stężenie r-r, więc należy dodać odpowiednio mniejszą ilość P2O5.

_________________
AKA diginatrium


2 lip 2015, o 23:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Re: Pięciotlenek difosforu rozpuszczony w wodzie.
Pomijając w obliczeniach reakcję z wodą, uzyskasz wartość 19,06g (obliczone z równania) P2O5. Czyli we wzorze na stężenie masa substancji (kwasu) wzrośnie o 26,325g, a masa całości o 19.06g (przecież tylko tyle dosypujesz, prawda?) co daje stężenie końcowe równe około 20,6%, co może być pomijalne w przypadku tego zadania, nie wiem, jaka jest odpowiedź...

Jednakże chcąc otrzymać dokładniejszy wynik...
Rozważałem to tak, iż rozdzieliłem mieszaninę na kwas i wodę, do puli kwasu dodałem pewną x ilość P2O5 i odpowiadającą stechiometrycznie y ilość wody (x+y stanowią masę H3PO4), natomias od puli wody odjąłem tę, która przereagowała z P2O5, później podstawiłem do wzoru na Cp, w połączeniu z danymi stechiometrycznymi daje nam to prosty układ równań:

Załącznik:
png.png
png.png [ 1.64 KiB | Przeglądane 2605 razy ]


Po rozwiązaniu otrzymuję nieco dokładniejszą ilość pentatlenku -17,834g, co po podstawieniu daje stężenie ok. 19,99% (bliższe 20, oczywiście gdyby nic nie zaokrąglać i pracować na ułamkach zwykłych można by uzyskać jeszcze dokładniejszą wartość)

Odpowiedź zależy najpewniej od poziomu edukacji, na którym się znajdujesz (gimnazjum/liceum/...)

Możliwe jest też, że nadinterpretowałem zadanie i chodzi o te 19g... :oops: :mrgreen:
Najlepiej, jak wypowie się ktoś jeszcze...

_________________
AKA diginatrium


3 lip 2015, o 00:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..