Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
jak wyliczyć w Kg CaCO3 przy uzdatnianiu wody? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 20 lip 2016, o 15:35
Posty: 1
Post jak wyliczyć w Kg CaCO3 przy uzdatnianiu wody?
Witam wszystkich,

może nie jest to do końca zdanie do rozwiązania ale nie potrafię sobie zupełnie z tym poradzić.

Posiadam stację uzdatniania wody gdzie w sterowniku należy podać taki parametr jak „Pojemność Jonowymienną Systemu” w oparciu o ilość jonitu i ilość soli używanej do regeneracji. Stosujemy jednostki wybrane we wcześniejszej procedurze: ppm, dH, FH. Informacja ta służy sterownikowi do automatycznego wyliczania objętości wody między regeneracjami zwanej „Pojemnością Objętościową”.

Ja ustawiłem ppm=450 (twardość wody) oraz zużycie soli na poziomie 7,5kg (bo tak jest zalecane przez producenta złoża (jonitu?), przez które filtruję wodę. Parametr należy ustawić w Kg CaCO3.

Czy ktoś mógłby mnie naprowadzić co mam policzyć? Nie wiem czy to ma znaczenie ale filtrowanego złoża mam 75 litrów, a producent podaje przy takiej objętości paramentr "Zdolność Jonowymienna" na poziomie 2 438 m3/ppm lub 136 m3/dH. Nie mam pojęcia jak to ugryźć. Wartość domyślna tego parametru to 1.5kg.

z góry dziękuję za zainteresowanie
pozdrawiam,
Maciek


20 lip 2016, o 15:37
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: jak wyliczyć w Kg CaCO3 przy uzdatnianiu wody?
Masz zmiękczacz wody.

1. 450 ppm CaCO3 = około 25,3 dH
2. 1 ppm = 1 mg/dm3 = 1 g/m3

można więc założyć. ze masz 0,45 kg CaCO3/1m3 wody

3. czyli 75 litrów złoża oczyszcza: 2438/450 = 5,42 m3 wody, a następnie musi zostać zregenerowany za pomocą odpowiedniej ilości soli.
Ile ? To zależy od tego co pisze w specyfikacji żywicy.

Ja ogólnie nie bawiłbym się w przeliczenia etc. tylko oznaczył twardość przed zmiękczaczem i po zmiękczaczu i powtarzał tak długo aż otrzymam skok oznaczający, że filtr trzeba oczyszczać.
Czemu to warto zrobić ? Bo jonity się starzeją i spada ich wydajność i jak jakieś parametry były kiedyś optymalne tak teraz nie muszą być.

Dodatkowo dużo zależy od tego czy ten układ jest taki prosty (jeden filtr i tyle) czy też bardziej złożony oraz ile wody się na nim produkuje dziennie.
A jak rozumiem, że jeżeli piszesz tutaj, to już dawno nie ma kontaktu do producenta/sprzedawcy który ten filtr u was montował/sprzedawał.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


25 lip 2016, o 14:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..