Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Zadanie- Obliczenie związane ze stałą równowagi chemicznej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 9 wrz 2020, o 19:14
Posty: 1
Post Zadanie- Obliczenie związane ze stałą równowagi chemicznej
Witam, mam problem z zadaniem ze zbioru zadań "Nowej Ery" zastanawiam się czy nie ma w nim przypadkiem błędu. Treść zadania jest następująca:

Oblicz, w jakim stosunku molowym zmieszano substancję A z substancją B2, jeżeli do momentu ustalenia się stanu równowagi przereagowało 60% substancji A. Produktem tej reakcji chemicznej jest związek AB. Stała równowagi reakcji chemicznej wynosi 3.

Zastanawiam się czy substrat A nie powinien występować również w postaci cząsteczkowej. Druga myśl: jeżeli substrat A faktycznie jest w postaci atomowej, czy nie powinno być wtedy podane w zadaniu ilość moli produktu? Proszę o pomoc jak rozwiązać to zadanie.

Pozdrawiam


9 wrz 2020, o 19:19
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post Re: Zadanie- Obliczenie związane ze stałą równowagi chemiczn
ghost1989 napisał(a):
Witam, mam problem z zadaniem ze zbioru zadań "Nowej Ery" zastanawiam się czy nie ma w nim przypadkiem błędu. Treść zadania jest następująca:

Oblicz, w jakim stosunku molowym zmieszano substancję A z substancją B2, jeżeli do momentu ustalenia się stanu równowagi przereagowało 60% substancji A. Produktem tej reakcji chemicznej jest związek AB. Stała równowagi reakcji chemicznej wynosi 3.

Zastanawiam się czy substrat A nie powinien występować również w postaci cząsteczkowej. Druga myśl: jeżeli substrat A faktycznie jest w postaci atomowej, czy nie powinno być wtedy podane w zadaniu ilość moli produktu? Proszę o pomoc jak rozwiązać to zadanie.

Pozdrawiam


Na literkach jest czysto hipotetycznie, więc trudno zakładać co być powinno, a co nie. :P
Zdaje się, że potrzeba byłoby jeszcze jednej uchwytnej informacji, najlepiej nt. B2 na początku bądź w równowadze. Tak nie chce się mi to sensownie rozwiązać, choć po zrobieniu paru fikołków wyszło mi 5:3, ale to na pewno nie jest legitny wynik. :lol: Są tam jakieś odpowiedzi w ogóle do sprawdzenia co niby powinno wyjść wg. nich?


19 wrz 2020, o 15:32
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Zadanie- Obliczenie związane ze stałą równowagi chemiczn
W reakcji z zadania, czyli 2A + B2 <--> 2AB, rozwiązanie jest zależne od stężeń substratów, jak można sobie łatwo wykazać.
Czyli do rozwiązania stricte liczbowego potrzebne są dane, których nie ma.
Być może jest to faktycznie błąd. Widziałem podobne zadania, ale liczone dla reakcji A2+B2 <--> 2AB i dla tego przypadku wynik (stosunek molowy) jest określoną liczbą.
I tyle.


19 wrz 2020, o 23:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..