Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Opary GeCl4 w reakcji z wilgocią w powietrzu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 10 maja 2016, o 13:13
Posty: 42
Post Opary GeCl4 w reakcji z wilgocią w powietrzu
Witam,
proszę o pomoc. Miałam bardzo długą przerwę w tego typu zadaniach, a mam obecnie takie małe zadanko. Mianowicie chciałabym o pomoc przy wyliczeniu jakie stężenie HCl utworzy się z oparów GeCl4 reagujących z wilgocią z otoczenia (założenie: 50% RH). Reakcja: GeCl4 + H2O -> GeO2 + 4 HCl (zakładam, że GeCl4 jest czysty). Znalazłam prężność par dla GeCl4 (76 mm Hg, jeśli mnie źrodło nie myli), obliczyłam sobie, że nad roztworem oparów powinno być około 10% objętościowych (nie wiem czy to możliwe?) plus to co nad roztworem przeragowuje wg reakcji wyżej - da się obliczyć wówczas stężenie HCl nad lustrem GeCl4?
Pozdrawiam, jola


5 paź 2020, o 14:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 maja 2016, o 13:13
Posty: 42
Post Re: Opary GeCl4 w reakcji z wilgocią w powietrzu
Znalazłam dodatkowe informacje nt GeCl4, ciśnienie pary to 9,2 kPa w 25stopniach C (więc po przeliczeniu nad roztworem powinno w 25 stopniach być 9,2% GeCl4). Czy ktoś mógłby sprawdzić czy dobrze to obliczyłam i jak potem obliczyć w stanie gazowym przy 50% RH ilość wytworzonego HCl?


6 paź 2020, o 10:50
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Opary GeCl4 w reakcji z wilgocią w powietrzu
Twoje "małe zadanko" jest niepoliczalne bez mnóstwa dodatkowych danych, a i tak będzie to obliczenie tylko przybliżone, z uwagi na mocno nierównowagowy (dyfuzyjny) charakter reakcji. Np. co to znaczy "nad lustrem GeCl4" ? Ile konkretnie: 1 nm, 10 m... ?
Generalnie, tak sformułowane zadanie j/w, nie ma większego sensu.


7 paź 2020, o 16:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 paź 2020, o 20:01
Posty: 16
Post Re: Opary GeCl4 w reakcji z wilgocią w powietrzu
tak gratulacje dobrze obliczyłaś jestem z ciebie dumny


27 paź 2020, o 11:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..