Fajnie być wygodnym takim. Jak nie umiesz rozwiązać tych zadań z konkursu Politechniki to może w nim nie startuj? Bo jeśli spiszesz cudze rozwiązania, to raczej wysoko nie zajdziesz w finale.
No ale OK podaję odpowiedzi.
Zadanie 1
Pierwsze da się wywnioskować z teorii kwasów i zasad Lewisa, drugie to redukcja wodorem na palladzie - redukuje się podwójne wiązanie, dalej mamy otrzymywanie chlorków z alkoholi (ta metoda działa tylko z alkoholami III-rz.) a na koniec alkilowanie Friedla-Craftsa (tyle że takie nietypowe).
Zadanie 2
Tu mamy kondensację Claisena (estrową), która może iść w dwie różne strony zależnie od tego gdzie utworzy się anion, więc powstają dwa produkty. Pod działaniem kwasu następuje hydroliza i dekarboksylacja alfa-oksoestru do ketonu - z obydwu związków powstaje ten sam produkt.
Trochę jakiś zonk wyszedł z tymi wzorami ale grunt że widać.
Zadanie 3
a) Tu w zasadzie ogłupłem. Ponieważ czynnik zasadowy jest tu bardzo słaby, więc powinna zachodzić większa selektywność w stosunku do II-rz. atomu węgla - reakcja 2. Nie jestem tego pewien. Nie można tu bezmyślnie stosować regułek, bo nie jest to halogenowanie alkanów.
b) To jest przykład kondensacji Darzensa - reakcja 1
c) Zajdzie głównie reakcja 1 - jest to krzyżowa kondensacja aldolowa
d) Zajdzie reakcja 2 - jodki są w tych warunkach bardziej reaktywne (w warunkach katalizy międzyfazowej byłoby odwrotnie)
Co do przedmówców, to mylicie się w punktach c i d
c) Tu nie chodzi o to że się zgadzają atomy, bo czasem nawet jeśli w środowisku reakcji są dwa substraty to w rzeczywistości one nie reagują ze sobą tylko jeden z nich reaguje z sobą samym, a drugi wcale. Chodzi tu o fakt, że grupa karbonylowa formaldehydu ma większy charakter elektrolfilowy i jest bardziej odsłonięta, co ułatwia atak anionu wytworzonego z aldehydu izomasłowego.
d) Tutaj powinowactwo potasu do chloru nie ma absolutnie żadnego znaczenia, zresztą coś takiego nie istnieje (to jest bardzo dawny termin alchemiczny i nie ma ścisłego znaczenia chemicznego), liczy się energia wiązania C-X a w przypadku jodu jest ona najmniejsza.