chciałem zakupić termometr w zakresie -20 do +150 C z podziałką 0.5 C. Zaoferowano mi wypełniony rtęcią lub inną cieczą termometryczną. Który jest lepszy (może okazać się trwalszy - bardziej odporny na np rozwarstwienie słupka) ?
Pozdrawiam
22 lut 2010, o 23:56
chemiczny
Dołączył(a): 30 lip 2007, o 22:46 Posty: 25
Używam rtęciowych od kiedy pamiętam i nie miałem z nimi żadnych problemów, co do tych drugich nie orientuję się.
23 lut 2010, o 01:13
analityk
@MODERATOR
Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32 Posty: 775 Lokalizacja: Gdańsk
Jeśli nie interesuje Cię dokładna znajomość temperatury a jedynie jej wartość z dokładnością do 1*C lepszy byłby nie na rtęci. To znaczy byłby wystarczająco dobry a nie stwarzałby zagrożenia rtęcią. W razie wu.
Jeśli zaś będziesz dokonywać pomiarów z dużą dokładnością to sprawa ma się nieco inaczej. Termometry rtęciowe są lepsze z tego względu, że rtęć ma niemal idealną zależność rozszerzalności temperaturowej co powoduje dużą dokładności i powtarzalność odczytów. Jednak prezentowany przez Ciebie zakres jego pracy nie potwierdza tezy, że służyć on będzie do dokładnych pomiarów. Zatem jeśli to ma być termometr uniwersalny to będzie do wszystkiego i powinien wystarczyć taki niertęciowy. Jeśli ma to być coś dokładnego to trzeba zawęzić zakres pomiarowy i brać rtęciowy.
To moje zdanie, ja bym tak wybierał.
Pozdrawiam
Analityk
Ja proponował bym zainteresować się termometrami elektronicznymi.
Często termometru używa się jak bagietki a wiadomo szkło się tłucze (ja wykończyłem tak kilka)
Są droższe od rtęciowych ale praktycznie nie zniszczalne, za ok 100 zł można kupić model o dużym zakresie pracy i dokładności 0,3 *C, co też ważne czas reakcji takich termometrów to 3s.
Elektroniczny który kupiłem ponad rok temu spisuje się wpaniale.
23 lut 2010, o 14:26
analityk
@MODERATOR
Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32 Posty: 775 Lokalizacja: Gdańsk
Czas reakcji termometru?
Dla termometrów podaje się wartość stałej czasowej a ta zależy od wielu czynników. Czy czas reakcji to wartości stałej czasowej, która to mówi nam sporo o czasie po jakim wskazania termometru będą odzwierciedlały temperaturę otoczenia? Z pojęciem stałej czasowej się spotkałem ale z czasem reakcji niestety nie.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 5 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników