Apteczka labolatoryjna

Your laboratory. Wszystko, co związane z konstrukcją lub kupnem wyposażenia, zaopatrzeniem, lokalizacją domowego (i nie tylko) laboratorium.

Moderator: #Chemia

Apteczka labolatoryjna

Postprzez Bartosz » 4 paź 2008, o 09:27

Na forum była wspomniana ze dwa razy, a to raczej niezbędny sprzęt aby zachować pozory bhp :roll: . Zatem, apteczka laboratoryjna wyposażeniem różni się od takiej standardowej samochodowej, zapraszam do poskładania niezbędnych elementów (na potrzeby drobnych domowych chemików), a na koniec to można było by z tego zrobić artykuł i wrzucić w "Twoje Laboratorium".


Pozdrawiam Bartosz
Bartosz
 

Postprzez Przemek133 » 4 paź 2008, o 10:47

Podręczna apteczka powinna zawierać: środki opatrunkowe, drobny sprzęt, roztwory, leki i inne środki pomocnicze.

Do środków opatrunkowych zalicza się: bandaże, plaster, plaster z opatrunkiem, jałowe opatrunki, lignina, wata.Apteczka pierwszej pomocy medycznejDrobny sprzęt, który powinien znajdować się w apteczce: nożyczki, pincety, scyzoryk, pipety do kropli, kieliszek do płukania oczu oraz worek AMBU - aparat do sztucznego oddychania (rozmiar dla dorosłych). Również jednorazowe strzykawki (o objętości od 1 do 20 cm3) oraz

W apteczce również powinny znajdować się następujące roztwory: 5% wodny roztwór amoniaku, 5% etanolowy roztwór taniny, 5% wodny roztwór wodorowęglanu sodu, 5% wodny roztwór tiosiarczanu sodu, 1% wodny roztwór kwasu octowego, 3% wodny roztwór kwasu bornego, 0,5% wodny roztwór kwasu cytrynowego, mlekowego lub winowego, 1% wodny roztwór manganianu(VII) potasu, 1% wodny roztwór fioletu krystalicznego, 1% wodny roztwór chloraminy T, 20% roztwór albuminy osocza ludzkiego.

Leki oraz inne środki pomocnicze, które powinny znajdować się w apteczce pierwszej pomocy medycznej, to: olej lniany, woda wapienna, tlenek magnezu, medyczny węgiel aktywny, środki wymiotne (np. stężony roztwór soli kuchennej), środki przeczyszczające (np. siarczan(VI) magnezu, olej rycynowy), tabletki przeciwbólowe (np. paracetamol), środki uspokajające (np. krople walerianowe), BAL, środki pobudzające akcję serca (np. kardiamid z kofeiną), etanol, 3% woda utleniona, jodyna, oczyszczona benzyna, glikol polietylenowy, glukonian wapnia w żelu lub w roztworze oraz w apteczce nie powinno też zabraknąć maści: borna, cynkowa, tranowa, maść Kocha. Glukozy (roztwór 10% w ampułkach 10 cm3 i roztwór 66% w ampułkach 10 cm3), tiosiarczan sodu (roztwór 10% w ampułkach 10 cm3 i roztwór 30% w ampułkach 10 cm3), glukolaktobionian wapnia (roztwór 10% w ampułkach 10 cm3), azotan(III) sodu (roztwór 2% w ampułkach 1 cm3), azotan(III) amylu (w fiolkach zawierających 0,1 g).

W związku z różnymi wypadkami i potrzebami podczas pracy laboratoryjnej, zawartość apteczki ulega zmianie. Dlatego należy okresowo dokonać przeglądu zawartości apteczki w celu uzupełnienia braku powstałych na skutek jej eksploatacji.Literatura:
Ryng M., Bezpieczeństwo techniczne w przemyśle chemicznym, Poradnik, WNT, Warszawa 1995
Kowalski P. (red.), Laboratorium chemii organicznej, WNT, Warszawa 2004
Fisher LabWord, Fisher Scientyfic GmbH, Mohndruck Graphische Betriebe 1999
General catalogue ROTH, 2004
Gilbert J.C., Martin S.F., Experimental Organic Chemistry, Saunders College Publishing, Orlando 1998

więcej o bezpieczeństwie w laboratorium na stronie :arrow: http://www.scholaris.edu.pl/Portal?secI ... 88452H561T
Avatar użytkownika
Przemek133
 
Posty: 77
Dołączył(a): 3 maja 2008, o 15:48

Postprzez morgenstern » 4 paź 2008, o 11:17

jeszcze bym polecał na allegro chyba to jest zestaw po zatruciu się gazami bojowymi i na popażenia po nich. śmierdzi to strasznie ale pomaga. acha chodzi mi o taki mały zielony pojemnik pamietajacy czasy prlu. pozdrawiam
Avatar użytkownika
morgenstern
 
Posty: 60
Dołączył(a): 25 sie 2008, o 09:32
Lokalizacja: Niederschlesien

Postprzez Przemek133 » 4 paź 2008, o 11:47

Avatar użytkownika
Przemek133
 
Posty: 77
Dołączył(a): 3 maja 2008, o 15:48

Postprzez Vicodin » 5 paź 2008, o 21:27

Przemek133 napisał(a): lignina, 5% etanolowy roztwór taniny, 1% wodny roztwór fioletu krystalicznego, 1% wodny roztwór chloraminy T, 20% roztwór albuminy osocza ludzkiego, BAL, środki pobudzające akcję serca (np. kardiamid z kofeiną),oczyszczona benzyna, glikol polietylenowy, glukonian wapnia w żelu lub w roztworze oraz w apteczce nie powinno też zabraknąć maści: borna, cynkowa, tranowa, maść Kocha. Glukozy (roztwór 10% w ampułkach 10 cm3 i roztwór 66% w ampułkach 10 cm3), tiosiarczan sodu (roztwór 10% w ampułkach 10 cm3 i roztwór 30% w ampułkach 10 cm3), glukolaktobionian wapnia (roztwór 10% w ampułkach 10 cm3), azotan(III) sodu (roztwór 2% w ampułkach 1 cm3), azotan(III) amylu (w fiolkach zawierających 0,1 g).

Fiolet krystaliczny w aptece jest sprzedawany pod nazwą fiolet gencjanowy i pytanie co do reszty czy zacytowane wyżej roztwory można dostać w aptece lub sklepach medycznych?
Vicodin
 

Postprzez Złoty_CK » 15 paź 2008, o 09:10

http://allegro.pl/item454211665_pakiet_przeciwchemiczny.html
Może to by się nadało ? Zielone, stare i pamięta PRL to chyba morgenstern miał na myśli
Złoty_CK
 
Posty: 24
Dołączył(a): 13 paź 2008, o 12:26

Postprzez morgenstern » 15 paź 2008, o 11:22

dokładnie to miałem na myśli tylko aukcji wtedy nie znalazlem:) w zależności co się stanie może służyć do inhalacji albo opatrunków. pozdrawiam
Avatar użytkownika
morgenstern
 
Posty: 60
Dołączył(a): 25 sie 2008, o 09:32
Lokalizacja: Niederschlesien

Postprzez szalony » 15 paź 2008, o 17:14

Wydaje mi się mało praktyczny. IPch służy do usuwania ze skóry inhibitorów cholinoesterazy lub iperytów, i ew. uśmierzania bólu.
Avatar użytkownika
szalony
***
 
Posty: 1087
Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29

Postprzez Sędzisław » 16 paź 2008, o 07:51

Indywidualny Pakiet Przeciwchemiczny wzór 74 modernizowany, bo tak zdaje się nazywał się ten cud techniki Układu Warszawskiego zawierał trochę gazy, dwa plastikowe pojemniczki z alkoholowym roztworem nie pamiętam czego i wodnym roztworem podchlorynu albo chloraminy i dwie szklane ampułki z intensywnie pachnącym rozpuszczalnikiem. Używany był głównie do rozpalania ognisk. Dla mnie miałby w apteczce wartość co najwyżej sentymentalną.
Sędzisław
*****
 
Posty: 234
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:13
Lokalizacja: Wrocław

odp.

Postprzez eko osiem[*] » 17 paź 2008, o 00:06

Heh .. pakiet chemiczny w tamtych latach wzorowany na Radzieckich pakietach przeznaczony był do pierwszej pomocy na polu walki przy zastosowaniu wojskowych gazów bojowych .
Na pewno nie znajdzie zastosowania w lab. apteczce nie jest do tego przeznaczony bo jak sadze z bojowymi gazami nie pracujecie w domowych labach ??
By zaspokoić ciekawość przypadkiem jeden zestaw poświeciłem znaleziony gdzieś pod łóżkiem lub walający sie po szafkach by pokazać zawartość, ten zestaw w latach 60- był technologicznie opracowany przez naukowców wojskowych z Kraju Rad pod kątem wojny w Wietnamie / napalmy/ i tak zostało, następne modernizacje pakietu prowadzono przy zastosowaniu na polu walki gazów iperytowych siarkowych azotowych i tlenowych ,
pakiet jednak w przypadku absorpcji gazu przez skórę powodował jedynie powierzchowną neutralizacje, rany po Iperytach są głębokie bolesne i silnie toxyczne , dla tego posiadanie tego pakietu czy innych wzbudzało jedynie wyższe morale armii jak placido dla chorego :wink:
Pakiety chemiczne z tamtych lat w chwili obecnej są jedynie pamiątkami tamtego okresu obojętnie czy Polskie ,Radzieckie lub USA
pozdrawiam
eko
Załączniki
pakiet chem.jpg
pakiet chem.jpg (33.92 KiB) Przeglądane 7621 razy
Ostatnio edytowano 17 paź 2008, o 23:54 przez eko osiem[*], łącznie edytowano 1 raz
eko osiem[*]
 

Postprzez Sędzisław » 17 paź 2008, o 14:39

Ten pakiet nie służył do opatrywania ran, tym bardziej głębokich czy ponapalmowych. Żołnierz, który przetrwał lekki atak chemiczny czy biologiczny mógł nim samemu, po zdjęciu odzieży ochronnej w nie skażonym obszarze, przemyć hełm, akm-a, buty, ręce, twarz i w tym stanie doczekać aż wojska chemiczne rozwiną łaźnię polowo-namiotową, IRS-y, BU itd. i będzie mógł się odkazić całkowicie i zdezynfekować. Rozpuszczalnik z rurek miał stosunkowo przyjemny zapach, dzięki czemu lżej się oddychało osobom które dostawały mdłości.
Sędzisław
*****
 
Posty: 234
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:13
Lokalizacja: Wrocław

odp.

Postprzez eko osiem[*] » 18 paź 2008, o 01:15

Sędzisław napisał(a):Ten pakiet nie służył do opatrywania ran, tym bardziej głębokich czy ponapalmowych. .


Jasne że nie był do tego przeznaczony dokładnie to samo widnieje na sposobie użycia napisanym na pakiecie , przy ranach powodowanych napalmem czy iperytem szanse na życie uwarunkowane są jedynie poprzez szybkie dotarcie do jednostki medycznej i absorpcji danego środka ,innych ran w zastosowaniu tych BŚT nie znam wszystkie są głębokie powodujące silne zatrucie organizmu , pakiet na polu walki spełniał się jedynie przy minimalnych stężeniach w pow. i zaryzykuje stwierdzenie ćwiczebno-szkoleniowych atakach .
Realia czasów wyścigu zbrojeń czy tzw. zimnej wojny uwarunkowane były jedynie efektywnością wciąż nowych form zabezpieczenia przed ew. atakiem jednak modernizacje pakietu przeprowadzono 3-krotnie i w nowej zmienionej formie jako uniwersalny przetrwał do 82 roku licząc datę ważności jako podstawowy pakiet przeciwchemiczny UW, dla przykładu Wielki obecny Brat z za oceanu pakiety przeciwchemiczne modernizował nastokrotnie pod kontem zastosowania w walce dzieląc na kategorie odpowiadające realistycznym i różnorodnym zastosowaniu , Nasze wzorce wtedy polegały jedynie na Radzieckich instrukcjach jako kraj bloku wschodniego dostęp do jakiej kolwiek technologii w dobie obecnego internetu dla niedowiarków był niemożliwy .
Wszelkie rany napalmowe i iperytowe są natychmiastowe na nic nam jaki kolwiek pakiet jeśli kropla iperytu lub napalmu spadająca na np. but wyjdzie lub nie podeszwą od buta , ingerencja powoduje odkrycie tkanek miękkich i silne skutki uboczne np.infekcja dużo o tym pisać jednak nie ta komnata.
eko
Załączniki
instrukcja obslugi.jpg
instrukcja obslugi.jpg (62.24 KiB) Przeglądane 7551 razy
eko osiem[*]
 

Postprzez Adrian!% » 12 lis 2008, o 18:07

Cześć ,a co można stosowć na mdłości
Adrian!%
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2 lis 2008, o 15:13
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez Garet » 12 lis 2008, o 20:29

Mając mdłości w labie powinno się stosować nagłą ewakuację + telefon na pogotowie i w razie tracenia przytomności spisanie na kartce czym się otrułeś :szok:
Avatar użytkownika
Garet
 
Posty: 515
Dołączył(a): 3 sie 2008, o 19:18
Lokalizacja: Lubelskie

Postprzez Marcin92 » 12 lis 2008, o 20:38

to co napisał kolega wyżej lub opuszczenie laboratorium i udanie się w trybie natychmiastowym na świeże powietrze i wykonywanie głębokich i nie za szybkich wdechów powietrza (chodzi o szybkie dotlenienie mózgu). {I raczej nie powinno się zażywać żadnych leków wzmacniających czy coś takiego.}

Zastanawiam się w tym przypadku nad kawą- czy powinno się ją wypić ?
" Chemik jest jak saper... myli się tylko raz"
Avatar użytkownika
Marcin92
 
Posty: 48
Dołączył(a): 23 mar 2008, o 20:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Apteczka labolatoryjna

Postprzez Kraken228 » 19 mar 2021, o 22:12

ostatnio zamówiłem podobną apteczkę i jestem bardzo zadowolony. https://bhptechnik.pl/apteczki-31
Kraken228
 
Posty: 1
Dołączył(a): 19 mar 2021, o 21:58

Re: Apteczka labolatoryjna

Postprzez Kondzio34 » 23 mar 2021, o 16:16

Zdecydowanie trzeba być przygotowanym na wszystko, taka apteczka to obowiązek.
Kondzio34
 
Posty: 19
Dołączył(a): 22 gru 2020, o 10:29


Powrót do Twoje LaboratoriumKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron