Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Gospodarka odpadami w laboratoriach chemicznych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 12 paź 2007, o 13:49
Posty: 1
Post Gospodarka odpadami w laboratoriach chemicznych
Witam wszystkich!
Może ktoś brał praktyczny udział w gospodarce zużytymi odczynnikami w laboratorium i potrafi odpowiedzieć mi na kilka pytań:

1.posiadam w laboratorium ponad 200 odczynników - czy są jakieś wytyczne, które zużyte odczynniki można razem łączyć w pojemnikach odpadowych?
2.czy istnieją jakieś konkretne listy z wykazem odczynników odpadowych, które można mieszać ze sobą?
3.co robić z niebezpiecznymi, toksycznymi opadami, które są w dużych rozcieńczeniach?
4.czy trzeba powiadomić określoną jednostkę terenową ochrony środowiska o nawet niewielkiej ilości wytwarzanych odpadów a jeśli tak, to na szczeblu samorządowym co to będzie za jednostka?

Zapoznałem sie z kilkoma ustawami, a w szczególności z Ustawą z 27 kwietnia 2001 r o odpadach, ale jakoś specjalnie nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytania.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam!!!


12 paź 2007, o 14:04
Zobacz profil
Post odp.
Dużo pytań jak na jeden post ale postaram sie odpowiedziec na twoje pytania z punktu teoretycznego oczywiscie !!

By sprawa byla jasna mowimy tu o przeterminowanych odczynnikach czy o zlewkach poprodukcyjnych ??
Te pierwsze mają zasade że w zbiorczym opakowaniu nienależy mieszać substancji mogacych gwaltownie reagowac miedzy soba typu kwasy-zasady, utleniacze-reduktory oczywiście zbiorcze opakowanie powinno być opisane , w przypadku starych odczynnikow już nieczytelnych stosuje się metode okreslaną jako ON czy NN czyli odczynnik nieznany .
Toxyczne odpady oddaje sie do firm zajmujacych się utylizacją i unieszkodliwianiem, firmy posiadające odpowiednie zezwolenia wydawane wlasnie przez terenowe jednostki WIOŚ która okresla kod odpadu .
Na podstawie nadanego Kodu odpadu okreslana jest dalsza droga i mozliwosc monitoringu utylizacji .
Firmy zajmujace sie unieszkodliwianiem i utylizacja odpadów maja swoje limity na dany kod przyznawany z Urzedu limit jest corocznie sprawdzany na podstawie raportów , wytworca odpadow zobowiazany jest do prowadzenia wg. ustawy dokumentacji gospodarki odpadami co okreslaja odpowiednie ustawy państwowe , oczywiscie dla wytworcy sa inne przepisy okreslające ilości odpadow i sposob postepowania .
Reasumując twoje zapytanie likwidacja to wyzwanie nie licz na tanie ogloszenia !! kary obecnie za nielegalne pozbycie sięgaja dużo wyżej jak w latach 90-tych pozatym nieznajomosc prawa nie zwalnia z odpowiedzialnosci za niewlasciwe unieszkodliwienie !!
Moja rada w tym przypadku to wizyta w WIOŚ-iu celem nadania kodu pozostalości niepelnowartościowych lub przeterminowanych surowcow chemicznych okreslonych jako odczynniki w kilku kodach .
tyle moglem napisac .
pozdrawiam
eko.


12 paź 2007, o 23:18

Dołączył(a): 19 kwi 2019, o 17:05
Posty: 1
Post Re: Gospodarka odpadami w laboratoriach chemicznych
Utylizacja odpadów chemicznych od przedsiębiorców tutaj http://cdsrecycling.pl/utylizacja-odpadow-chemicznych/

_________________
https://dalmyt.com.pl/


19 kwi 2019, o 17:06
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 sty 2017, o 20:39
Posty: 41
Post Re: Gospodarka odpadami w laboratoriach chemicznych
1.6zł płaci firma za oddawanie odpadów np. olejowych czy z wypadków na drogach , można ,,dorzucić inne,, , są spalane w Dąbrowie Górniczej


2 lut 2021, o 17:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..