Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Pierwsze w życiu laboratorium. Aparat do destylacji. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 14 sie 2013, o 13:01
Posty: 1
Post Pierwsze w życiu laboratorium. Aparat do destylacji.
Witam
Chciałbym złożyć swe pierwsze, puki co malutkie i skromne laboratorium. Prosiłbym o pomoc przy zakupie sprzętu.

To co chcę złożyć wygląda mniej więcej tak:
Obrazek

Tyle że kolba posiadająca 2 wejścia ma być na płaskim denku. I właśnie z nią jest największy problem. Czy wiedzie gdzie mogę dostać płaskodenną kolbę z szeroką główką i dwoma wejściami ? Czy w ogóle takie coś jest do kupienia ?
Dodatkowo nie mam zielonego pojęcia jakiej długości chłodnicę wziąć. Prosił bym o poradę w tej kwestii.
Chciałbym także zapytać, czy jeśli złożę takie coś jak wyżej przedstawione, to nie czy nie będzie żadnych problemów z ciśnieniem ? Czy nie rozsadzi mi szkła przy destylacji ?
Pozostały jeszcze dwa pytania, mianowicie: na jaki rozmiar szlifów się zdecydować ? (chciałbym by był on możliwie uniwersalny, biorąc pod uwagę przyszłe modyfikacje); oraz, czym te szlify najlepiej smarować przy montażu ?

Prosił bym także o polecenie mi jakiegoś taniego sklepu.
Jest to moje pierwsze zetknięcie z sprzętem laboratoryjnym, proszę więc wybaczyć jeśli niektóre z pytań są wręcz banalne.

Dziękuję serdecznie za wszystkie udzielone odpowiedzi.


16 sie 2013, o 17:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 lip 2013, o 19:01
Posty: 11
Post Re: Pierwsze w życiu laboratorium. Aparat do destylacji.
Hmm to może ja się wypowiem.
Po co Ci płaskie dno w tej kolbie? Kup zwykłą kolbę kulistą 3 szyjną i zawsze jedną szyję można zatkać korkiem jak zbędna. Długość chłodnicy? Zależy co chcesz destylować. widzę że jest to zestaw do destylacji z parą wodną, więc chyba będziesz się bawił w organikę albo destylacja olejków eterycznych ;) Jak będziesz destylował anilinę (tw, 184sz) to wystarczy chłodnica powietrzna nawet, albo jakaś krótka wodna, ale jak będziesz destylował np. chlorek metylenu (tw. 40st) to daj taką chłodnicę z 30cm to minimum jeżeli chłodzisz bardzo zimną wodą.
Jeżeli ciecz wrze w 120< st to stosuje się już chłodnice powietrzne.

Jest to rysunek dość dziwny. Po jakiego grzyba ta redukcja s kolby do nasadki? jak kolba ma pojemność 250mm i wyżej to kupuj ze szlifem 29/32. chyba najuniwersalniejszy.TU masz fajny sklep ze szkłem. Mają wszystko co mi potrzebne :D


28 sie 2013, o 16:26
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2010, o 18:21
Posty: 336
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Pierwsze w życiu laboratorium. Aparat do destylacji.
Dawno mnie nie było więc też się wypowiem, a raczej dopowiem to co Kolega przede mną zaczął.

Kolby okrągłodenne są lepsze do ogrzewania (czyli czegoś co jest niezbędne w destylacji), ponieważ lepiej rozprowadzają ciepło.
3 szyjki przydają się, gdy trzeba podłączyć np termometr, wkraplacz czy cokolwiek innego. Kup sobie wszystko na szlify 29/32 (a przy kolbie 1 szyjka 29/32, a dwie pozostałe na szlif 14) , bo każda redukcja to tylko problem z zachowaniem szczelności / smarowaniem.

Długość chłodnicy... Opowiem swoją "historię". Używałem chłodnicy o długości Liebiga 50cm (wodna) i żałowałem tego zakupu. Potem kupiłem 20cm i używałem do końca, bo wystarczyła nawet do skroplenia octanu etylu / acetonu (potrzeba tylko bardzo zimna woda, najlepiej z wiadra z lodem).
Ogólnie jeśli masz dostęp do bardzo zimnej wody to możesz używać 20-30cm, a jeśli jest z tym problem to dłuższą.

To chyba na tyle :)


28 sie 2013, o 21:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..