Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Niewiadome szkło, sprzęt i odczynniki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 26 mar 2008, o 17:40
Posty: 247
Post Niewiadome szkło, sprzęt i odczynniki
Witam!
Ostatnio bardzo mi się poszczęściło i z likwidowanego laboratorium dostałem sporo szkła, sprzętu u kilka odczynników.
Dzisiaj sprawdzałem co działa i w jakim jest stanie, co mi się przyda itd. i w trakcie przyszło sporo pytań o te rzeczy.
A więc zacznijmy:

Mam kilka odczynników mi nieznanych, wszystkie bez daty ważności, ale też oryginalnie zamknięte. Moje pytanie brzmi, do czego można je użyć, ile ew. są warte i czy można je sprzedać. Są to:
Triton X-100
Sól sodowa kwasu adenino - 5' - monofosforowego
I ten związek o trudnej nazwie:
Załącznik:
P1080431.JPG
P1080431.JPG [ 73.22 KiB | Przeglądane 4206 razy ]



Następnie szkło, co to takiego, do czego się tego używa:
Załącznik:
P1080427.JPG
P1080427.JPG [ 141.41 KiB | Przeglądane 4206 razy ]


Załącznik:
P1080440.JPG
P1080440.JPG [ 102.33 KiB | Przeglądane 4206 razy ]



Mam także sprzęt, który nazywa się koncentratometr, w budowie podobny jest do pH-metru. Wydaje mi się, że służy do określania stężenia, mam rację?
Kolejną sprawą jest w/w pH-metr N-517. Po podłączeniu elektrody i włożeniu do roztworu strasznie waha się odczyt. Czu to może być kwestia wadliwej elektrody? Jakie mogą być inne przyczyny? Czy opłaca się to naprawić?

Mam także czujnik temperatury typ TP-202/ Pt-100A. Do jakiego termometru mogę go podłączyć?

I ostatnie pytanie o lampę deuterową, nie ma na niej żadnych oznaczeń. Czy można jakoś sprawdzić, czy jest sprawna?

Dziękuję za odpowiedzi!

Pozdrawiam.


29 mar 2014, o 21:27
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 lut 2012, o 18:34
Posty: 60
Post Re: Niewiadome szkło, sprzęt i odczynniki
wrzuć wiecej zdjęć szkła, a jesli chodzi o date ważności to wszystko zalezy od tego do czego masz zmiar użyć tych odczynników


31 mar 2014, o 21:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 mar 2008, o 17:40
Posty: 247
Post Re: Niewiadome szkło, sprzęt i odczynniki
Mam zamiar użyć do sprzedaży :)

O jakie szkło konkretnie chodzi?


31 mar 2014, o 21:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Niewiadome szkło, sprzęt i odczynniki
Ostatnie szkło służy najprawdopodobniej do oznaczania poprzez strącanie np. kwasu siarkowego za pomocą BaSO4. W takim przypadku próbkę się rozcieńcza, zakwasza HCL-em, dodaje się siarkowego i takie coś wsadza się do wirówki. Wytrącony osad się zbiera w tej cienkiej dolnej części z podziałką, z której się odczytuje ile go mniej więcej jest. Czujnik temperatury to chyba termopara.


7 kwi 2014, o 19:21
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 mar 2008, o 17:40
Posty: 247
Post Re: Niewiadome szkło, sprzęt i odczynniki
Czujnik temperatury jest akurat oporowy :)

Mam jeszcze jedno pytanie. Żeby nie zakładać kolejnego tematu zadam tutaj, mam nadzieję, że pomożecie :)

Wszedłem w posiadanie chromatografu HPLC, niestety nie za bardzo się na nim znam. Sprzęt jest trochę wiekowy, ale chciał bym go uruchomić, zobaczyć czy jest sprawny i ewentualnie użuwać. Czy mieliście kiedyś kontakt z tym chromatografem i macie w posiadaniu instrukcję?

Chromatograf to zestaw BECKMAN z dodatkową(?) pompą KNAUER.
Na razie wstawiam zdjęcie z telefonu, ale na dniach wrzucę więcej lepszych.


Załączniki:
20140408097.jpg
20140408097.jpg [ 137.66 KiB | Przeglądane 4093 razy ]
9 kwi 2014, o 20:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Niewiadome szkło, sprzęt i odczynniki
O instrukcję chromatografu musisz pytać producenta; jeśli to firma niemiecka to nie powinno być problemu.
Ja z niemieckich firm dostawałem instrukcje do naprawdę wiekowych aparatów, więc szansa jest.
Jeśli nigdy nie pracowałeś na chromatografach, to obawiam się że sobie nie poradzisz; to jest wyższa szkoła jazdy.
W dodatku te starsze obsługuje się zupełnie inaczej niż obecnie używane, więc nawet ktoś biegły w obsłudze jakiegoś Agilenta może nie być w stanie pomóc...
Potrzebujesz naprawdę czystych odczynników, kolumn (są drogie).


25 kwi 2014, o 22:45
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 mar 2008, o 17:40
Posty: 247
Post Re: Niewiadome szkło, sprzęt i odczynniki
Kolumny mam, dostałem razem z chromatografem i sporo części zapasowych. Obawiam się jednak, że brakuje kilku kabli, szczególnie do podłączenia pompy KNAUER. Resztę spinałem i włączyłem. Efekt był taki, że kontrolki się świeciły, ale nie wiedziałem co dalej z tym zrobić. W internecie jest trochę filmików, ale na większości pokazane jest tylko wstrzykiwanie próbki.
Jeśli by ktoś miał jakiekolwiek pojęcie, to proszę o pomoc przy uruchomieniu, a także przydatną literaturę do pogłębienia wiedzy o chromatografii.
Chromatograf jest produkcji USA, ale spróbuję napisać do producenta o instrukcję.


26 kwi 2014, o 17:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, o 23:12
Posty: 30
Post Re: Niewiadome szkło, sprzęt i odczynniki
Ten związek o trudnej nazwie, a w skrócie INT to odczynnik używany w biochemii do weryfikacji aktywności redox żywych komórek (oddychanie komórkowe). Z grubsza, jak komórki są żywe, to pod wpływem dehydrogenaz nastepuje zmiana barwy z białej, zdaje się na czerwoną. Zredukowany jest czerwony, utleniony jest biały. Jak komórki są martwe to zmiany barwy nie będzie.


30 kwi 2014, o 12:27
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 mar 2008, o 17:40
Posty: 247
Post Re: Niewiadome szkło, sprzęt i odczynniki
O, kolejne przydatne informacje. A wiesz, gdzie mogę się zakręcić, żeby go sprzedać? Bo nie jest mi zupełnie potrzebny.
Pogrzebałem trochę w sieci i przypadkiem dowiedziałem się, że aparatura na drugim zdjęciu to aparat do podwójnej destylacji wody, niestety trochę uszkodzony. Czy ktoś może mi wytłumaczyć, jak on zasadniczo działa?


18 maja 2014, o 22:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..