Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Miedź z kabli i Ołów z ciężarków wędkarskich 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2013, o 20:25
Posty: 15
Post Miedź z kabli i Ołów z ciężarków wędkarskich
Orientuje się ktoś z was jak czysta jest miedź z kabli i ołów z ciężarków wędkarskich?
Czy opłaca się je jeszcze jakoś oczyszczać? Jeżeli tak, to jak?


19 cze 2014, o 15:55
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Miedź z kabli i Ołów z ciężarków wędkarskich
Miedź z kabli : ok (podobno tzw. 5 dziewiątek [99.999%]), jak by było inaczej , to nie nadawały by się do elektryki-straty energii.
Co do ołowiu z ciężarków...zależy co i kto z czego odlał...Może być czyste , a może zawierać cynę lub antymon czy jedno i drugie .

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


19 cze 2014, o 16:16
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Re: Miedź z kabli i Ołów z ciężarków wędkarskich
Miedź oczywiście będzie czysta, ale co do ciężarków... Bynajmniej nie sądzę, aby był to czysty ołów... zgodzę się z moim przedmówcą, najprawdopodobniej są to tylko stopy z wysoką zawartością ołowiu, bez znajomości składu raczej ich nie oczyścisz.

_________________
AKA diginatrium


19 cze 2014, o 16:43
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Miedź z kabli i Ołów z ciężarków wędkarskich
Czysty ołów jest zbyt miękki, by miał jakiekolwiek zastosowanie. Domieszkuje go się zazwyczaj antymonem, który nawet w ilościach rzędu 0,1-0,2% znacznie podnosi twardość stopu.

Jeśli chcesz ołowiu użyć do tworzenia soli, to możesz sole przez rekrystalizację oczyścić. Jeśli potrzebny ci czysty metal to najlepiej będzie kupić w odpowiednim sklepie.

Miedź w kablach jak wspomnieli przedmówcy jest bardzo czysta. Co najmniej 99,9%. Wszelkie domieszki niemetali takich jak arsen, fosfor czy tellur znacząco obniżają przewodnictwo i wytrzymałość miedzi.

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


20 cze 2014, o 07:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2012, o 18:01
Posty: 421
Post Re: Miedź z kabli i Ołów z ciężarków wędkarskich
Jeśli chcesz otrzymać czyste sole ołowiu z ciężarków/akumlatorów (w akumlatorze samochodowym jest ołowiu na kilogramy) to podam Ci przepis, z którego sam skorzystalem jakiś czas temu...
1.Najpierw roztwarzasz stop w stężonym kwasie azotowym
(najlepiej jest to robić w dużym naczyniu i na dworze, uwaga na NO2!)
2.Następnie wyjmujesz resztki metalu, które nie przereagowały
(o ile cos zostało 8) )
3. Dolewasz kwas siarkowy (elektrolit do akumlatorów) do póki nie przestanie się wydzielac biały odad.
4. Teraz sączenie i przemywanie wodą w celu pozbycia się resztek kwasów.
5. Wkładamy nasz biały osad(a raczej białą papkę) do dużego naczynia i wlewamy dosyć stężony r-r wodorowęglanu sodu aż prszestanie się wydzieklać bezbarwny gaz - CO2 (wodorowęglan należy dodawać porcjami, ponieważ roztwór silnie się pieni)
6. Kolejny raz sączenie i przemywanie wodą.
7. Otrzymaliśmy czysty węglan ołowiu, z którego możemy zsyntezować dowolne sole

_________________

Zapraszam
http://www.odczynniki.pl.tl


20 cze 2014, o 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2013, o 20:25
Posty: 15
Post Re: Miedź z kabli i Ołów z ciężarków wędkarskich
Wielkie dzięki za pomoc


20 cze 2014, o 21:38
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Miedź z kabli i Ołów z ciężarków wędkarskich
Mój wujek ma ciężarki z czystego ołowiu , od momentu , jak się dobrał mi do słoja z metalicznym ołowiem :lol:

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


21 cze 2014, o 01:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Miedź z kabli i Ołów z ciężarków wędkarskich
a jak jest z ołowianymi osłonami kabli? Są dość miękkie, więc wykluczyłbym dodatek antymonu. Tylko wątpię, aby dalej się je stosowało.


21 cze 2014, o 16:42
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Miedź z kabli i Ołów z ciężarków wędkarskich
O osłonach ołowianych ni słuchu.łatwiej by było z akumulatorów , a dodatkowo taki fart z tymi akumulatorami , że znajduje się tam sporo PbO2

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


21 cze 2014, o 22:33
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Miedź z kabli i Ołów z ciężarków wędkarskich
Postanowiłem wznowić temat. Zadałem sobie pytanie jak oczyścić wstępnie ołów z ciężarków i zadawałem sobie to pytanie w kółko , z uporem maniaka. Wszystko zaczęło się ,jak z kolegą biegaliśmy po lesie z wykrywaczem metalu (w celu znalezienia monet i innych takich). Prócz starego guzika znaleźliśmy sporo zakopanego ołowiu w postaci blach. Dzisiaj wpadłem na genialną myśl - w średniowieczu ołów utleniali na paleniskach celem oddzielenia od niego srebra. ZBUDOWAŁEM WIĘC PIEC. Nic wielkiego kilka cegieł luźno leżących. Na końcu stary emaliowany kubeczek. wrzuciłem cały znaleziony ołów i rozpaliłem drewno pod paleniskiem. Niedługo , zgodnie z oczekiwaniem zaczął we wlot dąć wiatr. Ołów stopił się błyskawicznie na kałużę. Zebrałem starą łyżeczką kożuch. Pomyślałem ,że przydało by się przyspieszyć całą reakcję. Dosypywałem więc na przemian NaOH i NH4NO3 :lol: . Szybko zmieszany , wytwarzał tlenki azotu i amoniak. Po jakiś 20 minutach kałuża zniknęła i pojawił się ciężki pomarańczowo-czerwony proszek. Mieszałem go jeszcze przez kolejne 20 minut, Mieszając żelaznym prętem. Po ostudzeniu proszek był żółty .Przemyłem go dwa razy wrzątkiem. Otrzymałem sporą porcję glejty. Teraz nie trzeba się babrać przez mieszanie perhydrolu z octem i czekanie miesięcy , aż ułamek z tego przereaguje . Projekt pieca przedstawiam poniżej :


Załączniki:
vvv.jpg
vvv.jpg [ 14.24 KiB | Przeglądane 6982 razy ]

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...
16 lip 2014, o 21:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..