Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Gęsta ciecz - niezbędne przyrządy. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 18 sty 2015, o 22:22
Posty: 1
Post Gęsta ciecz - niezbędne przyrządy.
Witam.
Jestem nowym użytkownikiem forum. Szukam pomocy z zakresu oprzyrządowania laboratoryjnego.

Mam pewien problem z precyzyjnym pobraniem pewnej gęstej cieczy. Chciałbym zakupić pipetę automatyczną (10-100ul). Dokładność pobranej cieczy powinna zgadzać się do 0.01 ml. Stąd moje pytanie, czy sądzicie, że uda mi się dokładnie pobrać daną ciecz pipetą z takim zakresem ? Ciecz którą będę pobierać jest dosyć gęsta (nie wiem czy większość osób kojarzy herbicyd Roundup - ciecz którą pobieram jest zbliżona gęstością).
Na karcie bezp. specyfika udało znaleźć mi się gęstość: Vapor Density: (air=1) 1.178 at 25oC

Rozmawiałem swego czasu z pewną p. doktor na wydziale chemicznym i stwierdziła że głównym problemem może być zostawanie cieczy na ściankach w końcówkach pipetowych (na całe szczęście ciecz będę rozcieńczać, tak więc mogę poprostu przepłukać końcówkę).

Czy sądzicie, iz pipeta automatyczna Pipet4u (10-100ul) powinna podołać zadaniu ?
Gdzie mogę również nabyć najzwyklejszą biuretę ? Niestety na znanych polskich portalach aukcyjnych nie znalazłem. W sklepie onlnine jednak nie wiem czy zrealizują moje detaliczne zakupy.

Liczę na wszelką pomoc i rady.

Pozdrawiam
Zotts


18 sty 2015, o 22:39
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Gęsta ciecz - niezbędne przyrządy.
My chemicy-praktycy ,na szczęście na takie okazje mamy swoje metody 8) . Jeśli chcesz mieć dajmy na to 1 µg Arsenianu sodowego na 100 ml wody , to odmierzasz nie 1 µg Arsenianu tylko X razy więcej . Oczywiście ilość rozpuszczalnika też musi się zwiększyć tyleżkrotnie. Problem z tym chwastomordercą rozwiązać można tak samo . Okaże się nawet ,że za pomocą strzykawki lekarskiej można dokładnie dozować ciecz. MINUSEM tej metody jest ilość powstałej cieczy. I zamiast 250 ml cieczy roboczej otrzymasz butelkę 2l lub nawet kanister 20 L , zależnie od proporcji.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


19 sty 2015, o 21:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2006, o 17:58
Posty: 83
Lokalizacja: Wrocław
Post Re: Gęsta ciecz - niezbędne przyrządy.
Do lepkich cieczy odmierzanych pipetą automatyczną stosuje się pipetowanie odwrotne. Wpisz w gogle "pipetowanie odwrotne".


21 sty 2015, o 19:16
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Gęsta ciecz - niezbędne przyrządy.
Już nazwa mi to zdradziła : Nabierasz np. 20 ml , a wylewasz aż do 19 czyli 20-19=1ml . Czyż nie ? Pomysły oba są dobre.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


21 sty 2015, o 19:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2006, o 17:58
Posty: 83
Lokalizacja: Wrocław
Post Re: Gęsta ciecz - niezbędne przyrządy.
"Już nazwa mi to zdradziła : Nabierasz np. 20 ml , a wylewasz aż do 19 czyli 20-19=1ml . Czyż nie ?"

Nie, to inaczej działa. Nabierasz do pipety automatycznej nadmiar cieczy wciskając tłok do drugiego oporu. Następnie wciskasz tłok do pierwszego oporu co powoduje zmniejszenie objętości wewnętrznej pipety o ustawioną/nominalną wartość, a więc taka sam objętość cieczy musi wypłynąć z pipety. Nie ma znaczenia, ze coś pozostanie na ściankach.


25 sty 2015, o 15:59
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Gęsta ciecz - niezbędne przyrządy.
:oops: Będę wiedział na przyszłość.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


25 sty 2015, o 23:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..