Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Palniki spirytusowe 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 6 lut 2015, o 12:43
Posty: 19
Post Palniki spirytusowe
Witam,
mam pewien problem z moim palnikiem spirytusowym. Dostałem od kolegi co likwidował swoje laboratorium palnik. Problem polega na tym że po podpaleniu knota, przeważnie po kilkunastu sekundach lub minucie płomień gaśnie. Substancję którą użyłem to zwykły denaturat. Czy to może być wadliwy denaturat? Bo wadliwość sprzętu jest raczej wątpliwa, dlatego że kolega go kupił w POCh-u i mu działał. A przy okazji macie jakiś sposób aby płomień nie kopcił się?


1 kwi 2015, o 15:24
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Palniki spirytusowe
tez mi sie cos takiego dzieje z panikiem i nie wiem czemu??

_________________
Chemik 23


1 kwi 2015, o 15:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 lut 2015, o 12:43
Posty: 19
Post Re: Palniki spirytusowe
Nie jestem pewien, ale zaczynam mieć pewną teorię. Ten denaturat może mieć trochę wody w sobie (roztwór ) pary etanolu się wypalają wcześniej i pozostaje woda w knocie. Jest to tylko moje przypuszczenie.

Tak, czy owak czy da się coś z tym zrobić aby płomień nie gasł? Może użyć innego paliwa?


1 kwi 2015, o 15:58
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Palniki spirytusowe
u nie knot robi się suchy i gaśnie! denaturat już osuszałem i ma tej wody trochę !

_________________
Chemik 23


1 kwi 2015, o 16:27
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Palniki spirytusowe
Jeśli płomień kopci o albo denaturat jest zanieczyszczony, albo jest za mały dostęp tlenu.

Spróbuj regulować wysokość wystającej części knotu - odpowiednio go chowając zmniejszysz tempo parowania alkoholu.

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


1 kwi 2015, o 20:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 mar 2008, o 17:40
Posty: 247
Post Re: Palniki spirytusowe
U mnie też tak było. Winny okazał się denaturat, który prawdopodobnie miał sporo wody. Zmieniłem go na inny i działało jak w zegarku.


1 kwi 2015, o 21:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 wrz 2009, o 15:20
Posty: 209
Post Re: Palniki spirytusowe
W obiegu jest 90% denaturat, który kopci. Dla porównania 100% metanol pali się bezbarwnie, a po rozcieńczeniu do 90% tez kopci.

_________________
panta rhei kai ouden menei


1 kwi 2015, o 23:31
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 mar 2008, o 17:40
Posty: 247
Post Re: Palniki spirytusowe
A jak wygląda sprawa z użyciem jako paliwa izopropanolu (denaturalu)?


2 kwi 2015, o 00:14
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Re: Palniki spirytusowe
Denatural też tej wody trochę zawiera, a w porównaniu do denaturatu kopci jeszcze bardziej ;)

_________________
AKA diginatrium


2 kwi 2015, o 13:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 lut 2015, o 12:43
Posty: 19
Post Re: Palniki spirytusowe
Co do knota to próbowałem już regulować. Kupowałem też różne denaturaty różnych producentów. I tak samo. Kopcenie to jeszcze pół biedy bo zawsze probówkę czy kolbkę można powicierać z sadzy, ale problem z gaśnięciem płomienia. Jak robię np. destylację to co chwilę mi gaśnie. Może spróbuję użyć acetonu lub innego rozpuszczalnika.


2 kwi 2015, o 14:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 lut 2015, o 12:43
Posty: 19
Post Re: Palniki spirytusowe
Co do denaturatu za kopcenie może być odpowiedzialny ten barwnik. Bo wody można się pozbyć stosując CaCl2. A tak przy okazji skoro nie mogę chwilowo użyć palnika czy można gdzieś kupić tanio czaszę grzewczą?


2 kwi 2015, o 14:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 wrz 2009, o 15:20
Posty: 209
Post Re: Palniki spirytusowe
marcin11 napisał(a):
Co do denaturatu za kopcenie może być odpowiedzialny ten barwnik. Bo wody można się pozbyć stosując CaCl2. A tak przy okazji skoro nie mogę chwilowo użyć palnika czy można gdzieś kupić tanio czaszę grzewczą?

Kopci normalnie tak samo denaturat destylowany, to zależy raczej od wody. Czasze grzejne są drogie, może taniej wyjdzie używana. Jednak najbardziej uważam, że się opłaca kupić za ~100 zł kuchenkę elektryczną z regulacją mocy + garnek + olej/woda i mamy super łaźnię wodną/olejową/powietrzną etc. Nie byłbym taki pewien odnośnie CaCl2 i 90% etanolu, ale mogę zmyślać.

marcin11 napisał(a):
Co do knota to próbowałem już regulować. Kupowałem też różne denaturaty różnych producentów. I tak samo. Kopcenie to jeszcze pół biedy bo zawsze probówkę czy kolbkę można powicierać z sadzy, ale problem z gaśnięciem płomienia. Jak robię np. destylację to co chwilę mi gaśnie. Może spróbuję użyć acetonu lub innego rozpuszczalnika.


Szkła ogólnie nie powinno się ogrzewać bezpośrednio płomieniem, lecz jak podczas destylacji poprzez np.siatkę azbestowaną/ łaźnie różnego rodzaju.
-Poza tym myślę, że lepiej do takiej lampki było by kupić alkohol denaturowany 96% np. z allegro, czy z kąd tam bo te 90% denaturaty są raczej przeznaczone jak rozpuszczalniki

_________________
panta rhei kai ouden menei


2 kwi 2015, o 16:29
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Palniki spirytusowe
Rozwiązanie waszego problemu :
a) Palnik jest jak najbardziej sprawny, denaturat też. Problemem może być sam knot, co ma złe właściwości włoskowatości -nie wciąga paliwa do góry. Najlepszy wynik daje zwinięta gaza jałowa z apteki w taki sznureczek grubości 5 mm.
b) Denaturat kopci, bo paliwo spala się w niedostatecznej ilości tlenu else za niskiej temperaturze ( spowodowanej obniżeniem temp. płomienia zimnym stosunkowo naczyniem.) Do skażania denaturatu stosuje się między innymi : benzynę, naftalen,związki heterocykliczne (pirydyna i jej znajomi) związki aromatyczne i mnóstwem świństw, co nie palą się ładnie, tylko potrzebują więcej tlenu/ temperatury.
To z obserwacji i własnych doświadczeń (95% mimo, iż zawiera to 5 % wody, to się pali - i nie etanol, tylko jego opary zmieszane z powietrzem). Mam nadzieję, że pomogłem/rozświetliłem wam drogę.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


9 kwi 2015, o 14:50
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 mar 2008, o 17:40
Posty: 247
Post Re: Palniki spirytusowe
Z tym knotem to różnie bywa. Też miałem knot z jałowej gazy i płomień gasł. Dopiero zmiana denaturatu pomogła.


9 kwi 2015, o 15:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 paź 2012, o 21:07
Posty: 114
Post Re: Palniki spirytusowe
izopropanol nawet czysty się nie nadaje. Za dużo atomów węgla w cząsteczce, więc trzebaby dostarczać więcej tlenu


9 kwi 2015, o 21:21
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 lut 2015, o 12:43
Posty: 19
Post Re: Palniki spirytusowe
Witam,
dopiero teraz znalazłem trochę czasu aby tutaj zajrzeć. Już wiem co dolega mojemu palnikowi. Winny oczywiście jest knot. Użyłem zwykłej gazy z apteki i pali się jak ksiądz do pacierza nie kopcąc przy tym :mrgreen:


7 maja 2015, o 16:55
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Palniki spirytusowe
A nie mówiłem ? Ja odkryłem, że żadna świeczka w domu nie chce się palić. Knot zapala się i gaśnie po kilku sekundach. Przeprowadziłem wiele badań, dochodzeń i odkryłem dlaczego : Otuż większość świeczek zamiast być robiona jak monokryształ krzemu, to jest odlewana, robiony w niej jest otwór i wkładany knot. Sprawdza się to, ale zamieszanie wprowadzała siostra. Gasiła świeczki wodą. Woda wnikała w rowek i nasączała niezaimpregnowany knot. Na domiar złego malowała im knoty jakimś badziewiem do paznokci na bazie silikonu. Tyle eksperymentów ile zrobiłem by dowiedzieć się, co jest nagłą przyczyną niepalności świeczek, to można liczyć na palcach małpy z Czarnobyla 8)

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


7 maja 2015, o 17:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..