Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 28 lip 2015, o 10:36
Posty: 5
Post Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
Witam wszystkich prawdopodobnie jest to mój 1 ale nie ostatni post na tym forum, ponieważ szykuje się więcej zleceń do wykonania.

Przeszukiwałem internet w celu znalezienia absorbentu/pochłaniacza tlenu. Niestety jedyne co znalazłem to saszetki do jedzenia. Takie rozwiązanie mnie nie interesuje. Potrzebowałbym po pierwsze w większej ilości niż parę gramów, bardziej w kilogramach i najlepiej w postaci granulatu. To są powiedzmy podstawowe wymagania odnośnie absorbentu tlenu. Jeżeli ktoś ma informację gdzie można kupić to byłbym wdzięczny za udzielenie pomocy.

Jeżeli jednak ktoś kiedykolwiek słyszał o substancji, która pochłania tlen ale przy podciśnieniu uwalnia ten tlen, to byłbym zachwycony. Z góry mówię, że podobno taka substancja istnieje.


18 sie 2015, o 15:47
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
z czego ten tlen ma być usuwany ? z powietrza ? z cieczy ?

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


18 sie 2015, o 18:08
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
Z gazów i z cieczy: sprawdza się alkaliczny rr pirogalolou.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


18 sie 2015, o 21:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 wrz 2009, o 15:20
Posty: 209
Post Re: Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
Jeśli to ma być powietrze, to najlepiej by było się zaopatrzyć w specjalny filtr powietrza, który jest np. używany w zbiornikach paliwa samolotów, filtr taki rozdziela azot od tlenu. Widziałem jak jeden z majsterkowiczów youtuberów zbudował dzięki temu aparat to pozyskiwania ciekłego azotu.

_________________
panta rhei kai ouden menei


18 sie 2015, o 22:47
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 lip 2015, o 10:36
Posty: 5
Post Re: Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
Wielkie dzięki za odpowiedzi. Nie sądziłem tak szybkich i wielu odpowiedzi. Tlen ma być usuwany z powietrza. Jednak cała aparatura jest już skonstruowana, wszystkie zbiorniki czy filtry zamontowane. Brakuje jednak samego absorbentu tlenu. Czyli jaki związek użyć i gdzie można go kupić?


29 sie 2015, o 16:23
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
jeśli masz już filtr oddzielający tlenn od reszty gazów to najlepiej skroplić tlen (duuuuużo mniejsza obiętość)

_________________
Chemik 23


29 sie 2015, o 17:00
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
W technice robią to przez destylację skroplonych gazów. (tanio, szybko i bezpiecznie)

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


29 sie 2015, o 21:43
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 lip 2015, o 10:36
Posty: 5
Post Re: Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
Dzięki, ale nie o to chodzi. Potrzebuję informacji gdzie kupię "proszek/granulat", który jest absorbentem tlenu, nowe rozwiązania takie jak właśnie skraplanie w tym przypadku są zbędne.


14 wrz 2015, o 13:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
https://en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_scavenger

tutaj najszerzej opisany jest pochłaniacz na bazie żelaza. Nie jest on absorbentem, bo po prostu reaguje z tlenem, ale jest tani. Pochłaniacz ma taki sam skład jak większość chemicznych ogrzewaczy w saszetkach: proszek żelaza, węgiel aktywny, chlorek sodu, woda, zeolit.

inne metody, ale pewnie kompletnie nie dla Ciebie
coś co jest używane w medycynie, moja babcia korzystała z urządzenia wykorzystującego taką absorpcję:
https://en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_concentrator

albo membrana o dość różnej pzrepustowości dla tlenu i azotu:
https://www.ube.com/content.php?pageid=142


15 wrz 2015, o 17:15
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post Re: Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
kabanog napisał(a):
Dzięki, ale nie o to chodzi. Potrzebuję informacji gdzie kupię "proszek/granulat", który jest absorbentem tlenu, nowe rozwiązania takie jak właśnie skraplanie w tym przypadku są zbędne.


Jeżeli nie znajdziesz proszku który działa i tak poszukasz nowych rozwiązań. Nie napisałeś jaka jest skala oczyszczania - ile m3/h powietrza masz odtlenić, ile % tlenu może zostać oraz czy proces zachodzi 24/7.
Rozwiązania typu koncentratory tlenu, pirogallol, miedź czy żelazo jako pochłaniacz są "super" o ile nie musisz się w nich grzebać. A skoro masz gotową instalację to znaczy że potrzebujesz specyficznego "absorbenta" a nawet nie jesteś pewien czy ktoś go w ogóle produkuje. Zła kolejność


16 wrz 2015, o 11:53
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
velSiergiej napisał(a):
kabanog napisał(a):
Dzięki, ale nie o to chodzi. Potrzebuję informacji gdzie kupię "proszek/granulat", który jest absorbentem tlenu, nowe rozwiązania takie jak właśnie skraplanie w tym przypadku są zbędne.


Jeżeli nie znajdziesz proszku który działa i tak poszukasz nowych rozwiązań. Nie napisałeś jaka jest skala oczyszczania - ile m3/h powietrza masz odtlenić, ile % tlenu może zostać oraz czy proces zachodzi 24/7.
Rozwiązania typu koncentratory tlenu, pirogallol, miedź czy żelazo jako pochłaniacz są "super" o ile nie musisz się w nich grzebać. A skoro masz gotową instalację to znaczy że potrzebujesz specyficznego "absorbenta" a nawet nie jesteś pewien czy ktoś go w ogóle produkuje. Zła kolejność


Jeszcze przydałby się schemat tej instalacji wraz z opisem, aby można było cokolwiek dobrać.
Ale zgadzam się w 100%: zła kolejność.
Też nie wiemy do czego takie powietrze bez tlenu będzie używane.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


17 wrz 2015, o 17:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 lip 2015, o 10:36
Posty: 5
Post Re: Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
Właśnie w tym cały szkopuł. Nie ja to budowałem, czy projektowałem. Dostałem jedynie zlecenie do znalezienia pochłaniacza tlenu, w postaci proszku lub granulatu. Z tego co się orientuję, to jest to układ do wpompowywania atmosfery ochronnej, czyli raczej sam azot do pakowania jabłek, albo mięsa już nie pamiętam. Tyle jestem w stanie powiedzieć o tym układzie. Najlepsze jest to, że szef jeszcze wspomniał, że słyszał o jakimś właśnie pochłaniaczu tlenu, który przy podciśnieniu uwalnia ten tlen i można prawie bez końca korzystać z jednego złoża. I to by go najbardziej interesowało, ale nie podał nic więcej.


18 wrz 2015, o 16:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 lip 2015, o 10:36
Posty: 5
Post Re: Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
To co podał kno3 w pierwszym linku myślę, że by wystarczyło. Tylko jest 1 problem nigdzie nie mogę znaleźć dostawcy, który zapewniłby mi nie saszetki tylko w większej ilości.


18 wrz 2015, o 16:27
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post Re: Absorbent tlenu - Rozwiązanie przemysłowe
kabanog napisał(a):
To co podał kno3 w pierwszym linku myślę, że by wystarczyło. Tylko jest 1 problem nigdzie nie mogę znaleźć dostawcy, który zapewniłby mi nie saszetki tylko w większej ilości.


https://www.ube.com/content.php?pageid=142

Masz stronę producenta, możesz zamówić

Na wiki masz skład saszetek, masz taką magiczną stronę jak alibaba.com
-
http://lmgtfy.com/?q=oxygen+scavenger+alibaba

przejrzałem pierwsze 3-5 linków od góry - masz saszetki, granulki palladowane, siarczyny, chemikalia i inne - nie napisałeś nic o instalacji poza tym do czego służy - jestem tylko skromnym chemikiem, skąd mam wiedzieć jak ta instalacja działa. Możesz zawsze dogadać się z chińczykami to Ci to coś zrobią wg dokumentacji. Tobie nie mi szef to zlecił. Ostatni raz odwalam za kogoś takie pierdoły, i tylko dla tego że nie mam chwilowo nic lepszego do roboty.


20 wrz 2015, o 18:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..