Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Kwasek cytrynowy - trwałość 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 2 lis 2015, o 00:32
Posty: 3
Post Kwasek cytrynowy - trwałość
Hej,

Z tego co wiem to kwasek cytrynowy jest biodegradowalny i ulega rozkładowi. Może walę głupotę, ale wolę zapytać: czy jak sporządzę sobie roztwór o stężeniu 25% to on jakoś będzie ulegał rozkładowi w czasie, a stężenie roztworu będzie spadać? Czy też ta biodegradacja tyczy się raczej np. dolewania go do innych roztworów?
Dodam, że chodzi o roztwór przechowywany w szczelnym zamknięciu.
Pozdrawiam


2 lis 2015, o 00:34
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Kwasek cytrynowy - trwałość
Biodegradacja jak sama nazwa wskazuje to rozkład pod wpływem org. żywych. Jeśli nie wpuścisz tam odpowiednich bakterii i nie stworzysz im dobrego środowiska to możesz być spokojny o twój roztwór.

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


2 lis 2015, o 07:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 lis 2015, o 00:32
Posty: 3
Post Re: Kwasek cytrynowy - trwałość
Rozumiem, dzięki za odpowiedź. Roztwór jest zrobiony na czystej wodzie demineralizowanej, więc o jakieś bakterie można być spokojnym, ale np. czy otwierając roztwór, oczywiście chwilowo (przez co ma kontakt z powietrzem, a tam jakieś bakterie są) nie doprowadzi się do tego, że coś się tam dostanie? I jak ewentualnie poznać po roztworze, że ulega biodegradacji (jakaś zawiesina czy coś)?


2 lis 2015, o 14:10
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Kwasek cytrynowy - trwałość
po prostu Ci prawdopodobnie spleśnieje ;)

druga sprawa - po co trzymać roztwór kwasu cytrynowego (przygotowanie trwa kilka minut) ? I co masz z nim zamiar robić i jak długo od przygotowania ?
Jeżeli rzeczywiście potrzebujesz dokładnie 25% roztworu to lepiej go przygotowywać co kilka dni świeży, a nie trzymać dużych ilości miesiącami.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


2 lis 2015, o 20:47
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Kwasek cytrynowy - trwałość
ja osobiście miałem roztwór kw. cytrynowego od 2011r. i do tej pory nic się z nim nie działo ;)

_________________
Chemik 23


2 lis 2015, o 22:29
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 lis 2015, o 00:32
Posty: 3
Post Re: Kwasek cytrynowy - trwałość
Sulik napisał(a):
druga sprawa - po co trzymać roztwór kwasu cytrynowego (przygotowanie trwa kilka minut) ? I co masz z nim zamiar robić i jak długo od przygotowania ?
Jeżeli rzeczywiście potrzebujesz dokładnie 25% roztworu to lepiej go przygotowywać co kilka dni świeży, a nie trzymać dużych ilości miesiącami.


Nie muszę mieć 25%, ale taki jest akurat dla mnie "wygodny".
Przygotowanie trwa rzeczywiście kilka minut, ale
- codzienne robienie tego byloby bez sensu
- mniejsze ilości spowodowałyby większe procentowe niedokładności (waga kuchenna z dokładnością do 1g)


Jeszcze jedno pytanko z innej beczki, a nie chcę zaśmiecać jeszcze jednym tematem:
Ilu procentowy kwas siarkowy (vi) mogę trzymać w takiej typowej butli na wodę destylowaną?
Jak ta:
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/imag ... 2zI0h_mCEs


2 lis 2015, o 23:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Kwasek cytrynowy - trwałość
Roztwór kwasu cytrynowego pleśnieje po czasie, tak z doświadczenia


3 lis 2015, o 23:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 245
Post Re: Kwasek cytrynowy - trwałość
Zgadzam się z kno3 - jeśli twój roztwór zostanie zakażony, to po jakimś czasie może na nim wyrosnąć piękna pleśń - też to przerabiałem.
Podobnie sprawa się ma z kwasem winowym, a także winianem amonu i cytrynianem amonu, szczególnie przy mniejszych stężeniach.
Ale bez paniki - w 2 dni się to nie stanie - potrzeba min. tydzień.
Jeśli zrobisz sobie roztwór, zakręcisz i zużyjesz w ciągu tygodnia, możesz spać spokojnie.


22 lis 2015, o 21:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..