Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Anionity i kationity 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 6 lut 2015, o 12:43
Posty: 19
Post Anionity i kationity
Witam,
niedawno w szkolnym laboratorium Pani laborantka, pokazałą nam kolumne z wypełniającym je jonitem. Zainteresowała mnie ta metoda oczyszczania wody. Mamdosyć kupowanie wody demineralizowanej, a rodzice nie pozwalają założyć filtra odwrotnej osmozy. Czy w rzeczywistości woda po tym filtrze jest zbliżona do wody demineralizowanej?
Gdzie można kupić jonity i kationity w przystępnej cenie? Czy są one wydajne?
Czy możne jonity mieszać ze sobą?
Na jak długo wystarczy takiego jonitu?
I czy można zużyty anionit i kationit przywrócić pierwotne właściwości?

Jestem w tym kompletnie zielony, proszę dajcie mi jakieś porady


25 sty 2016, o 17:43
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Anionity i kationity
Po pierwsze po co Ci woda zdemineralizowana.
Po drugie - można kupić instalację do demineralizacji wody na jonitach do domowego użytku są lokalne firmy które się tym zajmują.
Jakość wody wychodzącej z układu zależna jest od tego co masz na wejściu oraz co chcesz osiągnąć, domowe jonity to bardziej zmiękczacze/usuwanie Fe/usuwanie Mn.
Tak można jonity przywrócić do początkowej sprawności - np. w przypadku zmiękczania wody (tylko) można użyć solanki, montuje się specjalny układ do tego.
Żywotność zależy od parametrów wejścia oraz objętości złoża.
Wydajność - powiem to tak są instalacja dla domu, jak i przygotowania wody dla elektrowni węglowej - rozpiętość ogromna.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


25 sty 2016, o 22:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 lut 2015, o 12:43
Posty: 19
Post Re: Anionity i kationity
Sulik woda demineralizowana potrzebna mi jest w moim domowym laboratorium i nie wiem czy mnie do końca zrozumiałeś.
Chodzi mi nie o jakieś przemysłowe oczyszczanie w skomplikowanych instalacjach, ani o domowe jonity zmiękczające w niewielkim stopniu wodę. Ale chciałbym się dowiedzieć o laboratoryjnej metodzie pozbycia się wszystkich jonów za pomocą jonitów w kolumnach jak np. tutaj http://1.bp.blogspot.com/-5uDtXFOgz00/U ... mnie+1.JPG


27 sty 2016, o 18:16
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Anionity i kationity
Jonity które pokazałeś są tylko jonitami "doświadczalnymi" obrazującymi pewne właściwości fizyko-chemiczne. Standardowo jonity są przeznaczone do masowego oczyszczania wody.
Oczywiście można też z domowych zmiękczaczy zrobić instalację która będzie produkowała wodę dejonizowaną - wszystko kwestia wypełnienia kolumn i ilości kolumn (np. 4 kolumn: filtr cząstek stałych, kationit, anionit, węgiel aktywny do usuwania organiki), tylko, że to już raczej wypełnienia przemysłowe, wiec obawiam się, że nie kupisz ilości mniejszych niż np. 100 litrów danego wypełnienia, a 100 litrów w każdej kolumnie to już instalacja o wydajności pewnie kilkadziesiąt-kilkaset litrów/godzina.
Co do wydajności ja miałem instalację złożoną chyba z 8 kolumn, każda chyba około 0,5-1,0 m3 pojemności i mogłem na nich robić kilka m3 wody na godzinę. Kationity/anionity regenerowałem raz na kilka tygodni.
Efekt oczyszczenia wody zależny jest od dobranego złoża.
Co do przystępności ceny - to są to rzędy wielkości kilku do kilkudziesięciu eur za litr wypełnienia, z tym, że raczej żaden dystrybutor nie sprzeda Ci np. 1 litra bo nikomu nie będzie się chciało w to bawić.

A jeżeli chodzi Ci o samą teorię to tak, można zainstalować jonity lub RO do produkcji wody do labo, pod warunkiem, że jest to instalacja na np. cały kompleks laboratoryjny, a nie labo domowe.

Jeżeli chcesz mieć wodę pozbawioną zanieczyszczeń, a nie chcesz kupować w sklepie to ją sobie destyluj - szybciej i wygodniej - potrzebujesz właściwie tylko płaszcza grzewczego, kolby, chłodnicy wodnej, odbieraka.
Lub kup destylarkę laboratoryjną.

Co do odwróconej osmozy - to zależy ponownie jaka, bo pewnie te domowe osmozy to tylko nano/mikro filtracja. I tak można uzyskać bardzo dobre parametry ale to ponownie instalacja i to kilkuetapowa.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


27 sty 2016, o 19:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..