Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Metale alkaliczne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 14 lut 2016, o 14:27
Posty: 1
Post Metale alkaliczne
Witam,
Gdzie mogę kupić rubid no ewentualnie cez. Muszę zrobić pokaz dla licealistów z metalami alkalicznymi, mam juz lit, sód, potas.
Proszę o pomoc :D


14 lut 2016, o 14:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Metale alkaliczne
1g rubidu kosztuje ok. 400 zl tak samo jak gram cezu. Lepiej daj sobie sobie daj sobie spokoj, bo taki pokaz moze niezle nadszarpnac twoja kieszen :lol: Jesli sie uprzesz to zrob sobie stop sodu z potasem, reakcja z woda wyglada praktycznie tak samo a tansze. Dodatkowo cez i rubid moga zapalic sie na powietrzu ( w przypadku stopu sodu z potasem tez sie moze zdarzyc ).

ps. bylo to gdzies poruszane na forum, wystarczy poszukac.

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


14 lut 2016, o 16:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2012, o 18:01
Posty: 421
Post Re: Metale alkaliczne
Zgniatając ze sobą kawałek sodu z potasem (po wcześniejszym oczyszczeniu powierzchni) otrzymasz płynny stop który wyglądem i właściwościami bardzo przypomina cez. Uwaga, bo łatwopalne i trzeba trzymać pod płynną parafiną lub naftą.

_________________

Zapraszam
http://www.odczynniki.pl.tl


14 lut 2016, o 19:26
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post Re: Metale alkaliczne
Nie rozumiem czemu patrzycie na metale alkaliczne tylko jak na wybuchowe reakcje z wodą.
Organizacja takiego pokazu jest jak dla mnie bez sensu. Jak chcecie zapewnić bezpieczeństwo widzom? Do tego potrzeba sali wykładowej + osłony z pleksi żeby nikt z widzów nie oberwał kawałkiem szkła, sodu czy żrącym NaOH/KOH.

https://www.youtube.com/watch?v=k-ZsaTXiz9w

Próba płomieniowa - prościej, wystarczy kawałek drucika platynowego (na stalowym też wyjdzie), proste chlorki metali I i II grupy (MeCl lub MeCl2). Całe doświadczenie można zrobić w oparciu o dostępne na każdej uczelni (a nawet i lepszym ogólniaku)


18 lut 2016, o 18:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Re: Metale alkaliczne
Z metalami alkalicznymi można wykonać doświadczenie które (przynajmniej moim zdaniem) jest ciekawsze niż reakcja ich z wodą.
Chodzi mianowicie o chemiluminescencja sodu, doświadczenie jest banalne w wykonaniu (i znacznie bezpieczniejsza niż chemiluminescencja białego fosforu a substancja łatwiej dostępna i mniej toksyczna :P ) bierzemy kawałek sodu (kilku centymetrowy) osuszamy go z nafty i kładziemy na szalce petriego potem go przecinamy nożem (tak żeby odsłonić świeżą powierzchnie metalu ). Gdy szybko zgasimy światło w pokoju i po chwili (gdy wzrok się przyzwyczai do ciemności) widzimy że powierzchnia sodu świeci delikatnym żółtym światłem. Doświadczenie sam przeprowadzałem i faktycznie światło jest chodź bardzo słabe. Porównałem je również z świeceniem białego fosforu i w tym drugim przypadku światło jest wyraźnie widoczne chodź biały fosfor jest znacznie bardziej niebezpieczny od sodu :twisted:

http://weirdscience.eu/Chemiluminescenc ... 0sodu.html
tu o tym przeczytałem :)

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


10 mar 2016, o 17:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..