Re: Bezpieczne stężenia odczynników
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, gdzie będziesz robić swoje laboratorium. W dalszej części posta zakładam, że będzie to osobne pomieszczenie z oknem, ale bez wentylacji. Na początek odradzam kupowanie i używanie stężonych kwasów (np. solnego, siarkowego itp.), substancji toksycznych (np. chlorek baru), substancji wydzielających żrące i nieprzyjemne opary (np. kwas solny, amoniak itp.), oraz substancji utleniających (np. nadtlenek wodoru). Oczywiście nie będę wymieniać tutaj substancji wybuchowych, bo one tak naprawdę w żadnym amatorskim "laboratorium" nie powinny się znaleźć.
A teraz wracając do Twojego laboratorium; na Twoim miejscu zacząłbym od kupienia bezpiecznych odczynników pokroju siarczan miedzi,
węglan sodu, wodorowęglan sodu itp. i wykonywał podstawowe czynności laboratoryjne typu krystalizacja, sączenie, ekstrakcja itp. Możesz także wykonać prostą preparatykę nieorganiczną pokroju otrzymywania tlenu, czy innych substancji.
Stężone kwasy nie są niezbędne dla początkujących chemików, ale potrafią być bardzo niebezpieczne (w szczególności stężony kwas siarkowy), tak więc polecam kupić je dopiero, gdy będziesz mieć odpowiednią wiedzę i warunki do przechowywania i używania tych substancji.
Jeśli podałbyś więcej szczegółów o wiedzy jaką posiadasz, gdzie chcesz mieć laboratorium to mógłbym lepiej coś doradzić. W każdym bądź razie jestem chętny do pomocy
.