Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Bezpieczne stężenia odczynników 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 20 kwi 2018, o 15:23
Posty: 7
Post Bezpieczne stężenia odczynników
Hej, właśnie rozpoczynam tworzenie domowego laboratorium, jednak niestety moja wiedza jest głównie czysto teoretyczna. :roll: W podręcznikach próżno szukać informacji dotyczących tego jakie stężenia są względnie bezpieczne do używania w domowym laboratorium. Gdzie mogę znaleźć takie informacje? Czy na przykład praca z wodą amoniakalną 25% bez dygestorium, ale z otwartym oknem, jest bezpieczna? Jakie są odpowiednie stężenia np. H2SO4, HCl, HNO3?


20 kwi 2018, o 15:29
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Bezpieczne stężenia odczynników
qweertyy napisał(a):
Hej, właśnie rozpoczynam tworzenie domowego laboratorium, jednak niestety moja wiedza jest głównie czysto teoretyczna. :roll: W podręcznikach próżno szukać informacji dotyczących tego jakie stężenia są względnie bezpieczne do używania w domowym laboratorium. Gdzie mogę znaleźć takie informacje? Czy na przykład praca z wodą amoniakalną 25% bez dygestorium, ale z otwartym oknem, jest bezpieczna? Jakie są odpowiednie stężenia np. H2SO4, HCl, HNO3?


Jeżeli nie potrafisz znaleźć odpowiedzi na zadane teraz pytanie, to znaczy, że jeszcze nie pora na amatorskie laboratorium.
Dodatkowo nie ma czegoś takiego jak względne bezpieczeństwo, albo coś jest bezpieczne, albo nie jest - nie można tez być w połowie w ciąży, a w połowie nie :)
Idąc dalej posiadanie każdego odczynnika chemicznego oznaczonego jako niebezpieczny w budynkach mieszkalnych są niezgodne z prawem.
Nie ma dygestorium i doświadczenia, nie ma wody amoniakalnej, nie ma też kwasów.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


21 kwi 2018, o 00:27
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 kwi 2018, o 15:23
Posty: 7
Post Re: Bezpieczne stężenia odczynników
Sulik napisał(a):
Jeżeli nie potrafisz znaleźć odpowiedzi na zadane teraz pytanie, to znaczy, że jeszcze nie pora na amatorskie laboratorium.
Dodatkowo nie ma czegoś takiego jak względne bezpieczeństwo, albo coś jest bezpieczne, albo nie jest - nie można tez być w połowie w ciąży, a w połowie nie :)
Idąc dalej posiadanie każdego odczynnika chemicznego oznaczonego jako niebezpieczny w budynkach mieszkalnych są niezgodne z prawem.
Nie ma dygestorium i doświadczenia, nie ma wody amoniakalnej, nie ma też kwasów.


Nie udało mi się nigdzie do tej pory znaleźć odpowiedzi, dlatego nadal jej poszukuję ;) a że jest tutaj dużo osób które się na tym znają, to liczę na jakieś rady czy choćby polecenie literatury.
Ale jednak odczynniki mogą mieć różne stężenia i myślę, że w dość dużej części przypadków sprawdzi się zasada, że to niższe jest jednak "bezpieczniejsze". Ale też rzecz w tym żeby też nie było za niskie :P


21 kwi 2018, o 09:03
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 kwi 2015, o 21:52
Posty: 60
Post Re: Bezpieczne stężenia odczynników
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, gdzie będziesz robić swoje laboratorium. W dalszej części posta zakładam, że będzie to osobne pomieszczenie z oknem, ale bez wentylacji. Na początek odradzam kupowanie i używanie stężonych kwasów (np. solnego, siarkowego itp.), substancji toksycznych (np. chlorek baru), substancji wydzielających żrące i nieprzyjemne opary (np. kwas solny, amoniak itp.), oraz substancji utleniających (np. nadtlenek wodoru). Oczywiście nie będę wymieniać tutaj substancji wybuchowych, bo one tak naprawdę w żadnym amatorskim "laboratorium" nie powinny się znaleźć.
A teraz wracając do Twojego laboratorium; na Twoim miejscu zacząłbym od kupienia bezpiecznych odczynników pokroju siarczan miedzi,
węglan sodu, wodorowęglan sodu itp. i wykonywał podstawowe czynności laboratoryjne typu krystalizacja, sączenie, ekstrakcja itp. Możesz także wykonać prostą preparatykę nieorganiczną pokroju otrzymywania tlenu, czy innych substancji.
Stężone kwasy nie są niezbędne dla początkujących chemików, ale potrafią być bardzo niebezpieczne (w szczególności stężony kwas siarkowy), tak więc polecam kupić je dopiero, gdy będziesz mieć odpowiednią wiedzę i warunki do przechowywania i używania tych substancji.
Jeśli podałbyś więcej szczegółów o wiedzy jaką posiadasz, gdzie chcesz mieć laboratorium to mógłbym lepiej coś doradzić. W każdym bądź razie jestem chętny do pomocy :D.

_________________
Wiem, że nic nie wiem.


11 maja 2018, o 20:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..