Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Wyciąg do gazow. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 23 maja 2007, o 19:33
Posty: 163
Lokalizacja: Lublin
Post 
no to moze jeszcze jedna fotka;d

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/810 ... 0d62e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/085 ... d89f1.html


9 mar 2008, o 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 lut 2007, o 00:22
Posty: 33
Post Zrodlo swiatla, wentylator
1. Caly osprzet zewnetrzny dygestorium powinien miec conajmniej IP 44
(Stopnie ochrony przed dostaniem sie cial obcych i wody do sprzetu elektrycznego - 1 cyfra - ciala obce, pyl, 2 cyfra - woda - im cyfra wieksza tym sprzet szczelniejszy)
2. Oprawa oswietleniowa umieszczona wewnatrz dygestorium - minimum IP 56.

Oprawa moze byc gorszej klasy szczelnosci jak umiescimy ja poza komora dygestorium i oddzielimy od tej komory szyba - nawet jest to lepsze gdyz niektore wyziewy niszcza izolacje przewodow i uszczelki przezco osprzet traci szczelnosc, a i tez niema wtedy zagrozenia wybuchem od goracego klosza oprawy.
3. Wentylator - najlepiej zeby silnik niebyl w strumieniu gazow. - np dmuchawa odsrodkowa od jakiegokolwiek pojazdu posiadajaca silnik na zewnatrz.
4. Korzystnie jest wykonac dygestorium ze szkla - nieraz kolo remontowanych sklepow wystawiaja stare szyby co sa dosc grube i sa za friko. Krajak do szkla warto kupic profesjonalny - olejowy - mam taki i tnie nawet stare szyby rowno. Istotny jest kat zaostrzenia rolki ktory dla szkla o grubosci 2...6 mm powiniwn wynosic 135 stopni. Krajaki "popularne" maja niewlasciwy kat i dobrze tna glazure ale nie szklo.
Do krajaka olejowego jako smar dobrze sie sprawdza olejek parafinowy stosowany jako podpalka do grila - warunek: temperatura w ktorym wykonuje sie prace minimum 10 stopni C, ponizej olejek moze krzepnac w zaleznosci od jego skladu. Tnac szklo wywieramy nacisk jak najmniejszy- taki przy ktorym rolka sie obraca i robi ciemna, prawie niewidoczna ryse. Jesli rysa jest biala, szeroka to albo jest zbyt duzy docisk albo rolka jest zle zaostrzona (tanie, bazarowe krajaki). Jesli rysa jest przerywana to rolka sie zaciera.
Lamanie - polozyc szybe rysa do gory na krawedzi stolu, odlamujemy mniejsza czesc. Mozna tez uniesc szybe lezaca na stole i podlozyc pod ryse np. dlugopis czy przeciety oring, po czym opuscic szybe i przycisnac.

UWAGA
Szklo obrabiamy w okularach ochronnych, rekawicach (najlepsze sa spawalnicze do metody TIG - miekka skora), na nogi zalozyc grube, skorzane buty. Przy cieciu powstaja drobne szklane igielki - uwazac szczegolnie na oczy.

Sposob na gladkie fugi silikonowe - ostatecznie wygladzamy fugi szpatulka plastikowa lub palcem w rekawicy gumowej zmoczonej popularnym plynem do mycia garow.

Jesli uzywamy w dygestorium gaz palny to w latwo dostepnym miejscu nalezy umiescic zawor gazu - w razie przeciecia np rozbitym szklem weza gazowego niema czasu na szukanie zaworu gdzies pod stolem.

Nie powinno sie uzywac gazu propan-butan w piwnicy - jest to gaz ciezszy od powietrza i bedzie sie gromadzil przy podlodze.

Wewnatrz dygestorium nie montowac gniazd 230V - umiescic je na scianie obok dygestorium. Wskazane zastosowanie wylacznika przeciwporazeniowego. Wskazane zeby instalacje elektryczne wykonac z pomaca znajomego elektryka.


16 mar 2008, o 01:09
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
Doskonale tną przyrządy posiadające jako "medium tnące" nie rolki a normalny naturalny diament odpowiednio zaszlifowany i osadzony w stopie lutowniczym i w ten sposób połączony z drewnianą rączką. Takie są używane m. in. w krakowskiej pracowni witraży - ale nie wiem czy jest to do kupienia w detalu ?


16 mar 2008, o 12:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 4 mar 2008, o 21:38
Posty: 10
Post 
eeee......a można by tak 0,5m od miejsca doświadczenia okno na maksa otworzyć ? :)


25 mar 2008, o 21:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 mar 2008, o 20:21
Posty: 48
Lokalizacja: Wrocław
Post 
ja tak robie i muszę Ci powiedzieć, że to nie wystarcza- opary unoszą się do góry i niewiele z nich ,,wyłapuje'' okno. Właśnie myślę by zrobić taką małą komorę z wyciągiem :arrow: jak zrobię to foty pokaże i plan budowy.

_________________
" Chemik jest jak saper... myli się tylko raz"


25 mar 2008, o 21:24
Zobacz profil

Dołączył(a): 4 mar 2008, o 21:38
Posty: 10
Post 
Wielka szkoda.... a gdyby tak doświadczenie robić w bardzo małej odległości na wprost okna pomogło by to choć troche ?


25 mar 2008, o 21:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lip 2007, o 12:44
Posty: 302
Post 
Nie ważne w jakiej odległosci ale masz bezpośredni dostep do twarzy od reakcji a nie odsłonięty szybą czy plexa...


25 mar 2008, o 21:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 mar 2008, o 19:36
Posty: 1
Post 
ja zrobiłem swoje dygestorium bardzo ciekawie, z tego względu że oprucz tego że jestem chemikiem jestem dosyć dobrym elektronikiem zrobiłem bardzo ciekawe wyposażenie niepsotykane takie jak
-wyciąg awaryjny(wentylator moc max)
-wyciąg normalny
-oświetlenie
-oświetlenie UV (do obserwowania fluoroscencji niektórych odczynników)
-zasilacz pełna i dokładana regulacja od 0-36V
-nawet mam projekt awaryjnego gaszenia automatycznego przez gaszenie gaśnicą na co2
-oczywiście wszystko wśrodku wypłytkowane
za niedługo wżuce fotki


27 mar 2008, o 22:35
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 maja 2007, o 19:33
Posty: 163
Lokalizacja: Lublin
Post 
kurde to twoje dyges to lepiej niz profesionalne...


28 mar 2008, o 19:55
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 20:34
Posty: 30
Post 
gambit napisał(a):
W książce Kurta Waselowskiego "225 Doświadczeń chemicznych" na str 12 i 13 jest troszke o budowie wyciągu tzn odp. wymiary itp. Gdy będę miał troche czasu to może wrzuce skana
Obrazek

Wymiary w centymetrach :wink:


Ktoś może robił tego typu wyciąg? Bo zastanawiam się czy wykorzystać tak jak w pomyśle Waselowskiego dwie szyby przesuwane poziomo, czy jedna duża przesuwana w górę i w dół. To drugie chyba lepsze.


10 cze 2008, o 16:34
Zobacz profil
SianoPIS!

Dołączył(a): 12 mar 2008, o 21:52
Posty: 65
Lokalizacja: wziąść na wino?
Post 
ja zrobiłem coś takiego może nie te wymiary

ale meritum :

mam jedna szybę (górną) stałą nie ruchomą
a dolna przesuwna w górę i w dół :D

_________________
Najlepiej wrzucić na forum i niech murzyn zrobi... Evil or Very Mad


10 cze 2008, o 17:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 20:34
Posty: 30
Post 
A mógłbyś mi napisać na PW dokładniejszy opis budowy, i potrzebne materiały (np jaki wentylator, ). Bo właśnie o coś takiego mi chodziło - konstrukcja ma stać na stoliku o wymiarach 80cm na 45cm wyłożonym kafelkami. Stolik ma wysokość 70cm, a dygestorium na nim stojące 100cm. Wstawiłbym do połowy od góry szybę nieruchomą, a od dołu do połowy ruchomą, także jak by tą dolną szybę podnieść w górę, to by się chowała za tą górną nieruchomą.
Mam nadzieje że zrozumieliście... :)


10 cze 2008, o 18:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lip 2007, o 12:44
Posty: 302
Post 
Pisz na PW co do budowy jak chcesz :wink: Uszaty potwierdzi.


Jak nie robisz cudów to możesz po prostu górną na stałe a dolną wstawić w "szyny" i wyciągać całkowicie bo jak podsuniesz w górę jeśli byś chciał plexi wykorzystać, bo jest wg mnie bezpieczniejsza choć nieco mniej widoczna od szyby ale za to nie pęka na ostre kawałki.


10 cze 2008, o 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 20:34
Posty: 30
Post 
a gdzie można dostać pleksiglas wycinany pod wymiar?


11 cze 2008, o 20:08
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 maja 2007, o 19:33
Posty: 163
Lokalizacja: Lublin
Post 
w naszym obi kiedys byl:)

pamietam tez ze w sklepach na melgiewskiej bylo duzo warsztatow gdzie mozna bylo kupic pod wymiar

ps; potwierdzam Sharki zna sie na dyges jak nikt:)


11 cze 2008, o 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lip 2007, o 12:44
Posty: 302
Post 
Np. u mnie jest w sklepie z płytami drzewnymi do mebli jako uzupełnienie-dodatek lub jest specjalny sklep który handluje i tnie tylko plexe i ceny wachają się wkoło 20zł za m2 ale za to jest bogata oferta kolorów i wzorów :wink:


11 cze 2008, o 20:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2009, o 14:38
Posty: 167
Lokalizacja: Chojnów
Post 
Chodź temat stary nie chce zakładać nowego ...
mam pytanie czy taka tubrina , wyciąg będzie dobry http://allegro.pl/wentylator-fi-125-kan ... 37692.html ?

_________________
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.


10 mar 2011, o 19:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 sty 2009, o 13:07
Posty: 488
Lokalizacja: Katowice
Post 
Nie wiem jaka wydajność m^3/h jest zalecana, ale myślę, że 130, które przesłałeś to zbyt mało (zależy jak duże chcesz mieć to dygestorium też).

_________________
Zbijcie mnie jak znowu zacznę gadać głupoty :roll:


10 mar 2011, o 23:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2009, o 14:38
Posty: 167
Lokalizacja: Chojnów
Post 
to zamontuje takie 2 jedno nad kafelkami a jedną na suficie

_________________
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.


10 mar 2011, o 23:49
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 lut 2015, o 10:57
Posty: 2
Lokalizacja: Toruń
Post Re:
Anonymous napisał(a):
Kup sobie okap kuchenny jak jeden z forumowiczów :D


tylko jak już to kominowy, bo inaczej nie zadziała jak powinien


17 lut 2015, o 11:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..