<center>
Kwas azotowy
Kwas azotowy (V)
HNO<sub>3</sub>
</center>
- Postać: ciecz
- Kolor: bezbarwny lub lekko żółty (zanieczyszczony NO<sub>2</sub>)
- Zapach: ostry, specyficzny. Może nieco przypominać chlor.
- Gęstość: 1,50 g/cm3 w 20*C
- Rozpuszczalność w wodzie: bez ograniczeń (w 20*C) z wydzielaniem ciepła
- Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: Rozpuszcza się w eterze; w alkoholu etylowym rozkłada się gwałtownie z wydzielaniem tlenku i dwutlenku azotu
- Temperatura topnienia: ok. -43*C
- Temperatura wrzenia: 86*C
- Temperatura rozkładu:
- Palność: niepalny
-Toksyczność: HNO<sub>3</sub> jest cieczą bardzo żrącą i utleniającą, powoduje powstanie groźnych oparzeń, poprzedzonych powstaniem pomarańczowożółtego zabarwienia skóry (reakcja ksantoproteinowa). Spożycie kilku ml tego kwasu może skutkować śmiercią. Kwas azotowy wydziela na powietrzu toksyczne gazy (NO<sub>2</sub>), oraz dymy (N<sub>2</sub>O<sub>5</sub>). Przy pracy zalecane jest odpowiednie BHP: szczególnie wskazana jest ochrona oczu! Należy pracować pod wyciągiem, lub na wolnym powietrzu, ew. w miejscu o bardzo dobrej wentylacji, ze względu na wysoką toksyczność wydzielających się gazów!
- Higroskopijność:
- Przechowywanie: Szczelna butla ze szkła oranżowego, dobrze wentylowane pomieszczenie. Temperatura pokojowa.
Własne spostrzeżenia: Kwas azotowy (V) należy do najważniejszych kwasów stosowanych w chemii, i jest jednym z podstawowych odczynników laboratoryjnych i półproduktów chemicznych. Jest kwasem silnym, o wyraźnych własnościach utleniających. Jedynie nieliczne metale (Pt, Au, Ta..) opierają się stężonemu kwasowi azotowemu. Nawet przy reakcji z metalami takimi jak Zn czy Al praktycznie nie zachodzi wypieranie wodoru, lecz azot ulega redukcji, i wydziela się brunatny, gazowy dwutlenek azotu. Przy reakcji z zimnym, rozcieńczonym HNO<sub>3</sub> wydziela się nietrwały NO. Wiele substancji organicznych w kontakcie z tym kwasem ulega zapłonowi. Kwas azotowy został otrzymany przez arabskiego alchemika w 800 roku p. n. e. , w reakcji saletry z kwasem siarkowym (VI). Roztwór handlowy nazywany często stężonym, ma stężenie około 65 %, kwas o stężeniach 98-100% nazywa się kwasem azotowym dymiącym, jest to drogi, użyteczny, i bardzo niebezpieczny odczynnik. Wbrew nazewnictwu, również kwas o stężeniu 65% dymi na powietrzu. W przemyśle kwas azotowy znajduje zastosowanie na wielką skalę przede wszystkim w produkcji nawozów, materiałów wybuchowych, i wielu innych związków organicznych.
// Zdjęcie i porawiony opis od Panzerfaust_PL, dodatkowe informacje - szalony.