Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Hydrazyna, H4N2 
Autor Wiadomość
Post Hydrazyna, H4N2
<center>Hydrazyna,hydrazin,diamina
H<sub>2</sub>NNH<sub>2</sub>
Obrazek</center>
- Postać: Ciecz
- Kolor: bezbarwny lub lekko żołty
- Zapach: amoniaku
- Gęstość: 1,01 g/cm<sup>3</sup>
- Rozpuszczalność w wodzie: wysoka
- Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: alkohole,aminy. bardzo dobra ,
- Temperatura topnienia: 1,4°C
- Temperatura wrzenia: 113,5°C
- Palność: palny ,tworzy mieszaniny wybuchowe z pow.4,7-100% obj.
- Toksyczność: toksycznya T+
- Higroskopijność: jest higroskopijna dymi na pow.
- Przechowywanie: amp. szklane zatapiane , butle ciśnieniowe i inne opakowania szczelnie zamknęte
Własne spostrzeżenia: Jest ciecza o bardzo charakterystycznym zapachu wyczuwalnym nawet w b. małym stęż. prog wyczuwalności zapachu 3mg/m<sup>3</sup>
wysoce palny związek
temperatura samozapłonu: 220°C ,temperatura zapłonu: 38°C.
Pojemniki z hydrazyną narażone na działanie ognia lub wysokiej temperatury mogą eksplodować,
pary hydrazyny tworzą z powietrzem mieszaniny wybuchowe są cięższe od powietrza gromadzą się przy powierzchni i w dolnych partiach pomieszczeń w ogniu wydzielają się toksyczne gazy, pary i dymy.
Hydrazyna działa silnie trująco, do organizmu może przeniknąć przez skórę, drogami oddechowymi i układem pokarmowym.
UWAGA może wywoływać raka uznawana jako czynnik kancerogenny działa rakotwórczo na układ nerwowy, płuca, wątrobę, nerki, układ krwionośny, piersi, tkankę podskórną.
Pary powodują ostre podrażnienia i zaczerwienienia postać płynna wywołuje ostre poparzenia chemiczne, wchłania się przez nieuszkodzoną skórę i może wywołać objawy takie jak przy wdychaniu i spożyciu.
Może też spowodować czasową utratę wzroku utrzymującą się ponad 24 godziny lub trwale uszkodzić oczy.
Przy kontakcie ze skórą ryzyko absorbcji i podraznienia kumuluje sie w ustroju ,przy pracy zabezpieczenie skory i dróg oddechowych konieczne,Unikać kontaktu z uwalniającą się hydrazyną.
Stosować ubrania ochronne z tkanin powlekanych, rękawice ochronne, okulary ochronne w szczelnej obudowie, ochrony dróg oddechowych w szczelnej obudowie.
Należy pamiętać o ograniczonym czasie działania ochronnego filtrów cząsteczkowych i gazowych (filtr cząsteczkowy oznaczony kolorem białym i symbolem P2, filtr par oznaczony literą K).
nie dopuścic do dostania sie do scieków działa toksycznie na organizmy żywe, w szczególności organizmy wodne w środowisku ulega powolnej biologicznej degradacji.
Przy pracy z bezwodną hydrazyną musimy wyeliminowac żródła ew. zapłonu nie wykonujemy prac z otwartym ogniem, nie palimy, nie używamy narzędzi iskrzących i odzieży z tkanin podatnych na elektryzację,koniecznie chronić opakowania z hydrazyną przed nagrzaniem, instalować urządzenia elektryczne w wykonaniu przeciwwybuchowym.

NDS 0,05 mg/m<sup>3</sup>,
NDSCh 0,1 mg/m<sup>3</sup>.
Pary hydrazyny w powietrzu i oznaczanie tej substancji na stanowisku pracy przeprowadza się metodą chromatografii gazowej. Dla oznaczania stężenia par zastępczo można posługiwać się odpowiednimi rurkami wskaźnikowymi wg. normy PN-89/Z-04008.07
Hydrazyna jest trwała bez dostępu powietrza posiada silne właściwości redukujące ulega samozapaleniu w powietrzu i w kontakcie z materiałami porowatymi gwałtownie reaguje z utleniaczami, amoniakiem, chlorem, tlenkami metali, tlenem i metalami.
Hydrazyna otrzymywana jest przez działanie na amoniak podchlorynem sodowym poprzez chloroaminę stosowana w laboratoriach jako substancja redukująca, zmieszana z nadtlenkiem wodoru jest wykorzystywana jako paliwo rakietowe.

Hydrazynę stosuje się jako półprodukt do wytwarzania chemikaliów dla rolnictwa, materiał wybuchowy, składnik wywoływaczy fotograficznych, inhibitor korozji itp,
Wodny roztwor hydrazyny znany jest jako wodzian powszechnie uzywany w lab.ma odczyn zasadowy,z kwasami nieorg. tworzy sole takie jak azotan siarczan pozatym jest rozpuszczalnikiem wielu substancji organicznych i nieorganicznych.
Za odpad można uznać hydrazynę, która w żadnej postaci nie nadaje się do zagospodarowania, odpadowa hydrazyna odstawiana jest do miejsca wskazanego przez służbę ochrony środowiska, celem utylizacji.
KOD odpadu 07-01-04,sposób likwidacji A1(A3).
Klasa RID/ADR/ 8,3,6.1,Numer ONZ 2029, Symbole niebezpieczeństwa
45-10-23/24/25-34-43.
Numer CAS: 302-01-2 , Masa cząsteczkowa: 32,05g/mol
Na focie pełnoletnia już amp. dlatego barwa słomkawa.

pozdro.
eko.


Załączniki:
Hydrazyna.jpg
Hydrazyna.jpg [ 15.36 KiB | Przeglądane 5437 razy ]
29 kwi 2007, o 02:50
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..