<center>BEZWODNIK KWASU 1,4-BUTANODIOWEGO
bezwodnik bursztynowy
C4H4O3
</center>
- Postać: ciało stałe, lśniące igiełki
- Kolor: substancja bezbarwna
- Zapach: bardzo słabo wyczuwalny
- Gęstość: 1,504 g/cm3
- Rozpuszczalność w wodzie: 50 g/l w 20 °C
- Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: dobrze rozpuszcza się w alkoholu, eterze dietylowym
- Temperatura topnienia: 117-119 °C
- Temperatura wrzenia: 128 °C /17 hPa
- Temperatura rozkładu:
- Palność: Substancja palna. Pyły i pary, mogą w określonych warunkach tworzyć z powietrzem mieszany wybuchowe. Pary są cięższe od powietrza, gromadzą się przy powierzchni i w dolnych partiach pomieszczeń. Pożar można gasić gaśnicą zarówno wodną, jak i pianową, proszkową oraz z CO2.
- Toksyczność: Najwyższe dopuszczalne stężenie w środowisku pracy (NDS): 10 mg/m3. LD50 (domięśniowo, szczur) = 1510 mg/kg. Wdychanie pyłów i oparów bezwodnika kwasu bursztynowego może prowadzić, w lżejszych przypadkach, do kaszlu, podrażnienia ust i gardła, czasami bólu w klatce piersiowej. W groźniejszych przypadkach dezorientacja, senność i utrata przytomności; mogą pojawić się drgawki. Rzadkim powikłaniem jest skrócenie oddechu z pieniącą się śliną (obrzęk płuc). Po 1-2 dniach może rozwinąć się zapalenie oskrzeli. Spożycie powoduje ból w ustach, gardle, przełyku i żołądku, zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz objawy typowe dla anemii, podrażnienie jamy ustnej, podniebienia miękkiego i migdałów, stany zapalne śluzówek, nadżerki i próchnica zębów. Występują wymioty, które mogą być one połączone z biegunką i krwawym stolcem. W kontakcie ze skórą mogą powstawać podrażnienia, zaczerwienienia oraz pęcherze.
- Higroskopijność: nieznaczna
- Przechowywanie: substancja stabilna. Przechowywac w szczelnym opakowaniu, najlepiej szklanym. Unikać kontaktów z kwasami, utleniaczami.
Własne spostrzeżenia: Bezwodnik bursztynowy otrzymywany jest najczęściej z kwasu bursztynowego, przez jego odwodnienie pod wpływem: chlorku acetylu, chlorku fosforylu, pentachlorku fosforu, pentatlenku fosforu. Może być także otrzymany z bursztynianu sodu i chlorku benzoilu, chlorku acetylu lub bezwodnika octowego
Bezwodnik bursztynowy jest substratem w reakcjach syntezy estrów i innych pochodnych kwasu bursztynowego. Stosuje się go do produkcji środków leczniczych i witaminy E, barwników, odczynników fotograficznych, środków powierzchniowo czynnych, polimerów, składników smakowych i zapachowych
wzór strukturalny:
<center></center>
BEZWODNIK KWASU BURSZTYNOWEGO występuje pod nazwami: bezwodnik bursztynowy, bezwodnik kwasu 1,4-butanodiowego, bezwodnik kwasu 1,2-etanodikarboksylowego, 2,5-furanodion, dihydro-2,5-diketotetrahydrofuran, succinyloxide, butanedioic anhydride, succinyl peroxide.
Inne informacje: Nr CAS: 108-30-5; Masa cząsteczkowa: 100,07 g/mol; Prężność par: 50 mbar w 20oC
Załączniki: |
bezw. bursztynowy, wzór.JPG [ 2.02 KiB | Przeglądane 4246 razy ]
|
bezw. bursztynowy.jpg [ 126.61 KiB | Przeglądane 2813 razy ]
|
|