Kwas 2-hydroksypropanowy, C3H6O3, Kwas mlekowy
<center>
KWAS MLEKOWY
Kwas 2-hydroksypropanowy
C3H6O3 lub C2H4OHCOOH
</center>
-
Postać: ciecz
-
Kolor: bezbarwny
-
Zapach: słabo kwaśny
-
Gęstość: ok. 1,2 g/cm3 w 20°C
-
Rozpuszczalność w wodzie: bez ograniczeń
-
Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: brak danych
-
Temperatura topnienia: ok. 20°C
-
Temperatura wrzenia: rozkład
-
Temperatura rozkładu: brak danych
-
Palność: palny
Toksyczność: LD50 (doustnie szczury): 3730 mg/kg (czysta substancja), LD50 (skóra królik): >2000 mg/kg (czysta substancja). Przy absorpcji dużych ilości do organizmu może nastąpić uszkodzenie nerek. Działa drażniąco na skórę, ryzyko poważnego uszkodzenia oczu. W przypadku dostania się do skóry lub oczu zmyć dużą ilością wody.
-
Higroskopijność: brak danych
-
Przechowywanie: szczelne opakowania, suche pomieszczenie, chronić przed światłem, w temperaturze pokojowej
Własne spostrzeżenia: Przy pracy ze stężonym kwasem mlekowym najlepiej stosować okulary ochronne, rękawice i odzież ochronną. Należy unikać silnych kwasów i utleniaczy. Występuje on w skwaśniałym mleku (skąd pochodzi jego nazwa), powstaje także w mięśniach w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, kiedy dochodzi do procesu beztlenowego oddychania. Ze względu na to, że atom węgla do którego jest przyłączona grupa hydroksylowa jest asymetryczny, kwas mlekowy jest związkiem chiralnym i posiada dwa enancjomery L(+) (z konfiguracją absolutną S) i D(-) (z konfiguracją absolutną R). W organizmach żywych występuje wyłącznie forma L(+). Kwas mlekowy w mięśniach powstaje gdy brakuje tlenu zużywanego do spalania glukozy. Glukoza rozkłada się wtedy beztlenowo według równania:
C6H12O6 → 2C2H4OHCOOH
Kwas mlekowy powstaje w produktach spożywczych otrzymywanych przez fermentację mlekową, nadając im charakterystyczny, kwaskowy smak. Znajduje zastosowanie w przemyśle cukierniczym, garbarskim, tekstylnym, farmaceutycznym oraz w pszczelarstwie.