Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
ester etylowy kwasu metanowego, C3H6O2, mrówczan etylu 
Autor Wiadomość
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2005, o 11:09
Posty: 623
Lokalizacja: Poznań
Post ester etylowy kwasu metanowego, C3H6O2, mrówczan etylu
<center>MRÓWCZAN ETYLU
ester etylowy kwasu metanowego
C3H6O2


Obrazek
Obrazek</center>


- Postać: ciecz
- Kolor: substancja bezbarwna
- Zapach: przyjemny, owocowy
- Gęstość: 0,924
- Rozpuszczalność w wodzie: 118 g/l (20 °C)
- Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: dobrze rozpuszcza się w etanolu i eterze dietyl.
- Temperatura topnienia: - 80 °C
- Temperatura wrzenia: 54 °C
- Temperatura rozkładu:
- Palność: Ciecz bardzo łatwo palna. Z powietrzem tworzy mieszaniny wybuchowe. Pary są cięższe od powietrza i gromadzą się przy powierzchni i w dolnych partiach pomieszczeń. Pojemniki i zbiorniki z mrówczanem etylu narażone na działanie ognia lub wysokiej temperatury mogą eksplodować. W przypadku pożaru najlepiej stosować gaśnicę pianową, proszkową lub z CO2.
- Toksyczność: Mrówczan etylu ma działanie narkotyczne. Działa szkodliwie w przypadku dostania się do przewodu pokarmowego. Wywołuje podrażnienie skóry i błon śluzowych. Wystąpią zaczerwienienie, podrażnienie, pęcherze. W przypadku wchłonięcia przez skórę większej ilości mrówczanu etylu, wystąpią objawy takie, jak w przypadku spożycia. Doprowadza do depresji ośrodkowej. Jego pary działają drażniąco na błony śluzowe oczu i dróg oddechowych. Na skutek wdychania oparów w łagodnych przypadkach pojawia się kaszel, podrażnienie ust i gardła, czasami ból w klatce piersiowej. W groźniejszych przypadkach &#8211; dezorientacja, senność i utrata przytomności; mogą pojawić się drgawki. Rzadkim powikłaniem jest skrócenie oddechu z pieniącą się śliną (obrzęk płuc). Po 1-2 dniach może rozwinąć się zapalenie oskrzeli. Osoby, które są chronicznie narażone na oddychanie powietrzem z zawartością mrówczanu etylu, mogą uskarżać się na podrażnienia błon śluzowych, bóle i zawroty głowy, podniecenie lub ospałość, problemy z układem pokarmowym, wysuszenie i pękanie skóry, alergie. Działa silnie drażniąco na gardło. Spożycie, jeśli się zdarzy, prowadzi do nudności, wymiotów oraz bólów brzucha. Następnie mogą powstać zaburzenia psychiczne i kłopoty ze świadomością. Powikłaniem jest niedomoga nerek. Powoduje podrażnienie i zaczerwienienie oczu. LD50 (doustnie, szczur) = 1850 mg/kg.
- Higroskopijność: substancja umiarkowanie higroskopijna
- Przechowywanie: w szczelnych opakowaniach, najlepiej szklanych, w przewiewnych pomieszczeniach niewystawionych na działanie światła słonecznego, z dala od źródeł ciepła i ognia. Substancja stabilna.

Własne spostrzeżenia: Mrówczan etylu otrzymywany jest w wyniku estryfikacji alkoholu etylowego kwasem mrówkowym w obecności środka odwadniającego, np. kwasu siarkowego. Mrówczan etylu stosowany jest jako rozpuszczalnik nitrocelulozy, lakierów, kamfory, celuloidu, w przemyśle perfumeryjnym, a także jako półprodukt do syntezy związków organicznych, w których wymagane jest wprowadzenie grupy karboksylowej.
Reaguje z silnymi utleniaczami.
wzór strukturalny:

<center>Obrazek</center>

Nr CAS: 109-94-4; Masa cząsteczkowa: 74,08 g/mol; Temperatura zapłonu: -34 °C; Zakres tworzenia mieszanin wybuchowych z powietrzem: 2,7-16,5% obj.; Prężność par: 256 hPa (w 25 °C); Koncentracja par w stanie nasycenia: 774 g /m3 / 20 °C; Współczynnik załamania światła (20 °C, 589 nm): 1,3597; Stała dielektryczna (20 °C): 0,91; Wartość pH (5 g / l H2O / 20 °C): 4,1


Załączniki:
mrowczan etylu, wzor.JPG
mrowczan etylu, wzor.JPG [ 1.93 KiB | Przeglądane 4511 razy ]
mrówczan etylu 2.jpg
mrówczan etylu 2.jpg [ 63.34 KiB | Przeglądane 2409 razy ]
mrówczan etylu 1.jpg
mrówczan etylu 1.jpg [ 97.4 KiB | Przeglądane 2406 razy ]
18 sty 2007, o 19:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..