Polieten, -(CH2-CH2)-n, polietylen
<center>
POLIETYLEN
Polieten
-(CH2-CH2)-n
</center>
-
Postać: ciało stałe
-
Kolor: biały
-
Zapach: bez zapachu
-
Gęstość: zależna od rodzaju
-
Rozpuszczalność w wodzie: nierozpuszczalny
-
Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: węglowodory i ich chloropochodne
-
Temperatura topnienia: ok. 60*C
-
Temperatura wrzenia: brak danych
-
Temperatura rozkładu: brak danych
-
Palność: palny
Toksyczność: brak danych
-
Higroskopijność: niehigroskopijny
-
Przechowywanie: w suchym pomieszczeniu
Własne spostrzeżenia:
Polietylen posiada symbol przemysłowy: PE. Jest to polimer etenu. Polimeryzację etenu przeprowadza się w obecności katalizatorów pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Zachodzi ona według równania:
Synteza polietenu to polimeryzacja rodnikowa. Polietylen jest "tłusty" w dotyku, giętki, termoplastyczny. W postaci czystej jest nieprzezroczysty, lecz biały, ale łatwo można uzyskać zmianę jego barwy przez dodanie odpowiedniego pigmentu. Traci on elastyczność pod wpływem światła i wilgoci. Folie z PE posiadają małą przenikalność dla pary wodnej, łatwo natomiast przepuszczają pary substancji organicznych. Są odporne na działanie kwasów, zasad, soli i niskich temperatur. Polietylen ma zastosowanie do produkcji: folii, rur, pojemników, nart, żagli. Jego właściwości (np. gęstość) zależą warunków jego syntezy (ciśnienia, temperatury, katalizatora).
Więcej na stronach:
http://www.profilex.com/pe.php
http://pl.wikipedia.org/wiki/Polietylen
Polietylen służy w laboratorium do otrzymywania etenu. W tym celu podgrzewa się reklamówki wykonane z tego polimeru i powstały w procesie depolimeryzacji etylen zbiera się nad wodą, w której się nie rozpuszcza.