Aldehyd benzoesowy, C7H6O, benzaldehyd

Organic compounds. Karty charakterystyki związków organicznych.

Moderator: #Chemia

Aldehyd benzoesowy, C7H6O, benzaldehyd

Postprzez Spirol » 30 maja 2007, o 22:08

<center>Aldehyd benzoesowy
benzaldehyd, benzokarboaldehyd
C6H5CHO, C7H6O
Obrazek</center>
-Postać- ciecz, oleista
-Kolor- bezbarwny
-Zapach- migdałowy
-Gęstość- 1,0415g/cm3
-Izotopy- nie dotyczy
-Rozpuszczalność w wodzie: 6,55g/l (25*C)
-Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: alkohol, eter, chloroform
-Temp. topnienia- -26*C
-Temp. wrzenia- 178*C
-Temperatura zapłonu- 64*C (samozapłon przy 192*C)
-Palność- średnio palny
-Toksyczność- LD50(oral-rat): 1300mg/kg, LD50(dermal-rat): >1250mg/kg
-Higroskopijność: niehigroskopijny
-Przechowywanie: W szczelnie zamkniętych szklanych pojemnikach gdyż na powietrzu utlenia się do kwasu benzoesowego.

Własne spostrzeżenia- Benzaldehyd jest dość lepką substancją, stosuje się go w perfumerii, do produkcji przypraw i barwników. Jest półproduktem w wielu syntezach organicznych takich jak produkcja kwasu cynamonowego czy migdałowego.Ulega reakcji Cannizzaro w środowisku zasadowym oraz kondensacji aldolowej jak większość aldehydów. Używany jako rozpuszczalnik żywic, olejów i niektórych estrów celulozy.
Przykładowa synteza:
W kolbie kulistej 500ml, zaopatrzonej w chłodnice zwrotną, umieścić chlorek benzylidenu (45g; 0,28M; 43ml), wodę (250ml) i strącony węglan wapnia (75g). Mieszaninę ogrzewać przez 4 godziny na łaźni olejowej utrzymując 130*C. Przepuścić strumień dwutlenku węgla przez aparaturę ponieważ wywiera to korzystny wpływ na reakcję. Po zakończeniu ogrzewania odsączyć sole wapniowe i przesącz destylować z parą wodną aż przestanie destylować olej. W celu wyodrębnienia aldehydu destylować dwukrotnie ekstrahować niewielkimi ilościami eteru. Z uzyskanego ekstraktu oddestylować eter z łaźni wodnej , zaś pozostały surowy aldehyd benzoesowy przelać do kolby z szeroką szyjką i dodawać porcjami nadmiar stężonego roztworu wodorosiarczynu sodu mieszając przy tym lub wstrząsając. Następnie zatkać kolbę(butelkę) korkiem i energicznie wytrząsać aż zniknie zapach aldehydu benzoesowego. Uzyskany w tej sposób pastowaty produkt przyłączenia wodorosiarczynu sodu do aldehydu odsączyć na lejku Buchnera i przemyć małą ilością eteru. Osad przenieść od razu do rozdzielacza i rozłożyć niewielkim nadmiarem węglanu sodu, potem wodą i na końcu wysuszyć bezwodnym siarczanem magnezu lub chlorkiem wapnia. Eter oddestylować z łaźni wodnej metoda opisaną poniżej. Pozostały w kolbie benzaldehyd destylować zbierając frakcję 178-180*C.
Zestaw do destylacji eteru: Kolba Cleisena wypełniona do połowy destylatem + wkraplacz wypełniony resztą destylatu, chłodnica Lebiega + przedłużacz + odbieralnik(Ernelmayerka). Należy wkraplać destylat do kolby destylacyjnej z taką szybkością jak destyluje on do Erlenmayerki.
Źródło: "Preparatyka organiczna", Arthur I. Vogel, Warszawa
eko osiem-Benzaldehyd posiada charakterystyczny zapach gorzkich migdałów identyczny jak nitrobenzen lub cyjanowodór jednak jest znacznie mniej toksyczny wszelkie prace wykonujemy w pomieszczeniu dobrze wentylowanym NDS:10mg/m3, NDSCh:40mg/m3,jest słabo rozpuszczalny w wodzie znacznie lepiej w alkoholu eterze chloroformie acetonie,utlenia się na powietrzu do kwasu benzoesowego C6H5COOH, zwłaszcza w obecności śladów jonów Fe3+ i Cu2+.
Na skalę techniczną otrzymywany jest z toluenu przez chlorowanie w łańcuchu bocznym i następną hydrolizę otrzymanego chlorku benzylidenu; przez utlenianie w fazie gazowej powietrzem w obecności V2O5.
Stosowany jako surowiec do produkcji barwników i pochodnych aromatycznych, jako środek zapachowy w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym, jako rozpuszczalnik żywic, olejów, niektórych estrów celulozy.
<center>Obrazek</center>
Załączniki
sth.JPG
sth.JPG (7.36 KiB) Przeglądane 5589 razy
IMG_0456.jpg
Obrazek
Obrazek
Wszystkie fotografie i opisy dostępne dla kazdego w sieci WEB :)
Kontakt na PW :]
Avatar użytkownika
Spirol
****
 
Posty: 337
Dołączył(a): 15 sty 2006, o 03:02
Lokalizacja: Łódź

odp.

Postprzez eko osiem » 18 gru 2009, o 03:32

Do postu szanownego kolegi dodaję kilka przykładowych fotek tego związku :wink:
Załączniki
Benzald1562.jpg
Benzald1562.jpg (28.43 KiB) Przeglądane 4591 razy
Benzald1559.jpg
Benzald1559.jpg (26.08 KiB) Przeglądane 4591 razy
Benzald1537.jpg
Benzald1537.jpg (25.61 KiB) Przeglądane 4591 razy
eko osiem
 


Powrót do Związki OrganiczneKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron