<center>METYLOCHLOROFORM
1,1,1-trichloroetan
C2H3Cl3
</center>
- Postać: ciecz
- Kolor: substancja bezbarwna
- Zapach: słodkawy, zbliżony do chloroformu
- Gęstość: 1,34 g/cm3 (20 °C)
- Rozpuszczalność w wodzie: 1,34 g/l (20 °C)
- Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: dobrze lub bardzo dobrze rozpuszcza się w większości rozpuszczalników organicznych
- Temperatura topnienia: -33 °C
- Temperatura wrzenia: 74 °C
- Temperatura rozkładu: w czasie rozkładu wydziela się: chlorowodór, fosgen, chlor
- Palność: substancja praktycznie niepalna, choć opary tworzą z powietrzem mieszaninę wybuchową. Granice wybuchowości: dolna: 6,5% obj. ; górna: 15,5% obj.
- Toksyczność: przy wdychaniu pojawiają się objawy podrażnienia błon śluzowych; przy kontakcie ze skórą: silne podrażnienia, niebezpieczeństwo absorpcji. Przy działaniu przewlekłym, w wyniku odtłuszczenia skóry (silnie wysusza skórę) możliwość powstania zapalenia skóry; przy kontakcie z oczami: silne podrażnienia; przy spożyciu: mdłości, wymioty, ryzyko wtórnego wchłaniania podczas wymiotów; przy długotrwałej ekspozycji pojawia się ból i zawroty głowy, oszołomienie, narkoza, spadek ciśnienia krwi, omdlenia. Nie ulega biodegradacji. Toksyczny dla organizmów wodnych. Niebezpieczny dla ujęć wody pitnej.
Ostra toksyczność: LD50 (doustnie szczur): 10300 mg/kg, LC50 (inhalacja szczur): 1800 ppm (obj.)/4h
- Higroskopijność:
- Przechowywanie: szczelne opakowania, suche dobrze wentylowane pomieszczenie, chronić przed światłem. Temperatura pokojowa (zalecane +15 do +25 °C)
Własne spostrzeżenia: unikać reakcji w wysokiej temperaturze oraz ze sproszkowanymi metalami, metalami alkalicznymi, tlenkiem azotu.
Metylochloroform jest insektycydem, stosuje się go do czyszczenia elementów metalowych, zarówno do czyszczenia na zimno, jak i odtłuszczania. Ponadto stosuje się go w produkcji aerozoli, różnego rodzaju rozpuszczalników, smarów. w przemyśle chemicznym jest cennym substratem, rzadziej medium reakcyjnym.
Metylochloroform jest jednym ze związków z grupy freonów, wpływających na rozszczepienie ozonu i pojawienie się dziury ozonowej. Zgodnie z Protokołem Montrealskim produkcja i zużycie tego związku jest ściśle określona, a strony, które podpisały Protokół, zobowiązane są do przestrzegania podanych ilości.
CAS No.: 71-55-6
masa cząsteczkowa: 133,40
inne nazwy: Ethenyltrichloride
Ciśnienie pary: 133 mbar (20 °C)
Załączniki: |
1,1,1,-trichloroetan, 1.jpg [ 59.1 KiB | Przeglądane 2586 razy ]
|
|