etanal, C2H4O, aldehyd octowy
<center>
ALDEHYD OCTOWY
etanal
C2H4O
</center>
-
Postać: ciecz
-
Kolor: substancja bezbarwna
-
Zapach: ostry, nieprzyjemny, charakterystyczny
-
Gęstość: 0.780 g/cm3 (20 °C)
-
Rozpuszczalność w wodzie: rozpuszcza się dobrze
-
Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach:
-
Temperatura topnienia: -123 °C
-
Temperatura wrzenia: 21 °C
-
Temperatura rozkładu:
-
Palność: Substancja skrajnie łatwopalna. Odpowiednie środki gaśnicze: woda, piana, proszek, CO2. Z powietrzem tworzy mieszaniny wybuchowe. Zapobiegać wyładowaniom elektrostatycznym. Temperatura samozapłonu: 140 °C; temperatura zapłonu: -27 °C
-
Toksyczność: Działa drażniąco na oczy i układ oddechowy. Przy wdychaniu następuje podrażnienie śluzówek, kaszel, duszności; w kontakcie ze skórą następuje zaczerwienienie, pieczenie i bolesność. Pary acetaldehydu powodują łzawienie, mogą wywołać zapalenie spojówek, działają na śluzówki nosa i gardła powodując stany zapalne. W przypadku dostania się do oka następuje ostre podrażnienie prowadzące do uszkodzenia. Podczas pracy z acetaldehydem mogą pojawić się, zwłaszcza na skutek dłuższej ekspozycji, mdłości, wymioty, spazmy, narkoza, kłopoty z oddychaniem, absorpcja może spowodować uszkodzenie wątroby. Możliwe ryzyko powstania nieodwracalnych zmian w stanie zdrowia. Aldehyd octowy ma prawdopodobnie działanie rakotwórcze. LD50 (doustnie szczury): 661 mg/kg; LC50 (wdychanie szczury): 24 g/m3/4 h. Najmniejsza dawka przy wdychaniu wywołująca objawy toksyczne u człowieka: TCL0 134 ppm (obj) /30 min.
-
Higroskopijność: silnie higroskopijny
-
Przechowywanie: szczelne opakowania, dobrze wentylowane chłodne pomieszczenie (zalecane +2 do +8 °C), z dala od źródeł ognia i ciepła.
Własne spostrzeżenia:
- Unikać reakcji w podwyższonej temperaturze
- Materiały których należy unikać: wodorotlenki alkaliczne, halogenki, tlenki chlorowców, alkalia, kwasy, powietrze, utleniacze, tlen, tlenki azotu, nadtlenek wodoru, żelazo
- pod wpływem niewielkich ilości kwasu siarkowego polimeryzuje z wytworzeniem paraldehydu (3 monomery, powstaje w niższych temperaturach) lub metaldehydu (4 i więcej monomerów).
- W czasie pracy z acetaldehydem unikać gumy i tworzyw sztucznych.
- Aldehyd octowy występuje w przyrodzie w dojrzałych owocach i w kawie.
- Otrzymuje się go poprzez katalityczne utlenianie etanolu, uwodnienie acetylenu lub w wyniku utleniania etylenu tlenem w obecności wodnego roztworu chlorku palladu (II) i soli miedzi(II)
- W przemyśle aldehyd octowy jest używany do produkcji kwasu octowego, bezwodnika octowego i wielu innych związków. Podobnie jak aldehyd mrówkowy ulega reakcjom kondensacji z fenolem i aminami, w wyniku których tworzą się żywice syntetyczne.
- Aldehyd octowy powstaje w wątrobie w wyniku odwodornienia etanolu przez enzym dehydrogenazy alkoholowej. Następnie jest on przetwarzany do kwasu octowego przez odpowiednią dehydrogenazę. Aldehyd octowy jest bardziej toksyczny zarówno od etanolu, jak i od kwasu octowego, i to on jest główną przyczyną objawów przedawkowania alkoholu etylowego, popularnie zwanych kacem. N-acetylocysteina jest związkiem przyspieszającym przemianę acetaldehydu w organizmie i stąd może być używana jako "lek" na powyższe objawy.
CAS No.: 75-07-0
masa cząsteczkowa: 44,05
inne nazwy: Acetaldehyd, Acetaldehyde, Acetic aldehyde, Aldehyde acetique, Etanal, Ethanal
wzór strukturalny:
<center>
</center>
pH: około 5 (10 g/l H2O, 20 °C)
dolna granica wybuchowości: 4% obj.
górna granica wybuchowości: 57% obj.
Ciśnienie pary: 1007 mbar (20 °C)
Temperatura krytyczna: 188 °C
Ciśnienie krytyczne: 6,4 MPa MPa
Lepkość: 0,21 mPa x s (20 °C)
Moment dipolowy: 2.7 Db
Współczynnik załamania światła: 1.33110 (20 °C)
Ciepło parowania: 141.60 cal/g (25 °C)
Ciepło właściwe: 0.3360 cal/g x C (25 °C)
Ciepło topnienia 17.59 cal/g
Ciepło spalania -6328.1 cal/g