<center>
Nitroetan,nitroetane
CH3CH2NO2,: C2H5NO2
</center>
-
Postać: Ciecz
-
Kolor: bezbarwny cz.lub lekko żółty, związek reaktywny, podczas przechowywania w świetle żółknie, ze względu na wytwarzanie się rozpuszczalnych związków polimerycznych. W określonych warunkach nitroetan rozkłada się wybuchowo.
-
Zapach: duszący charakterystyczny
-
Gęstość: 1,063 g/cm3 (20C)
-
Rozpuszczalność w wodzie: : Nitroetan nieźle rozpuszcza się w wodzie (45 g/l/20C), -
Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: dobrze w rozpuszczalnikach organicznych. Rozpuszcza się również w zasadach.
-
Temperatura topnienia: -89,5C.
-
Temperatura wrzenia: 114,1C.
-
Palność: palny ,tworzy mieszaniny wybuchowe z pow. : Od dolnej granicy 3,4 % obj. (106 g/m3)
-
Toksyczność: toksyczny T+dawniej ,obecnie toksyczny
-
Higroskopijność: jest higroskopijny
-
Przechowywanie: amp. szklane zatapiane , butle ciśnieniowe i inne opakowania szczelnie zamknięte
Własne spostrzeżenia: Jest cieczą ruchliwa otrzymywany jest przez bezpośrednie nitrowanie etanu w fazie gazowej. Wykorzystywany jest do syntez organicznych oraz jako rozpuszczalnik żywic winylowych i estrów celulozy, posiada właściwości narkotyczne co ogranicza jego dostęp .
Temperatura samozapłonu 410C ,względność par względem pow. 2,59.
Obecnie substancja toxyczna unikać kontaktu z uwalniającym się nitroetanem, stosować ubrania ochronne z tkanin powlekanych, rękawice ochronne, okulary ochronne w szczelnej obudowie, a w przypadku wyraźnie wyczuwalnego zapachu nitroetanu - ochrony dróg oddechowych. Należy pamiętać ograniczonym czasie działania ochronnego filtrów cząsteczkowych i gazowych (filtr cząsteczkowy oznaczony kolorem białym i symbolem P 2, filtr par organicznych i rozpuszczalników oznaczony kolorem brązowym i literą A)
Zabezpieczyć studzienki ściekowe. W przypadku skażenia wód, powiadomić odpowiednie władze. Skażony grunt podlega wymianie.
Podczas stosowania nitroetanu nie jeść, nie pić, unikać kontaktów z pirydyną, unikać wdychania par i aerozoli, przestrzegać zasad higieny osobistej, stosować odzież i sprzęt ochrony osobistej, pracować w wentylowanym pomieszczeniu, przechowywać w zamknięciu, poza zasięgiem dzieci i osób niepowołanych .
Zasady magazynowania określa norma PN-89/C-81400.
NDS 30 mg/m3 NDSCh 240 mg/m3.
Masa cząsteczkowa: 75,07 /mol,LD50 (doustnie, szczur) = 1100 mg/kg
Działa szkodliwie na krew, wysokie stężenie par wywołuje wszystkie fazy narkozy, charakterystyczne są skutki działania wtórnego i kumulującego. W organizmie nitroetan szybko rozkłada się i utlenia z wytworzeniem azotanów, aldehydów i kwasów.
W przypadku spożycia lub wziewnej inhalacji Pojawiają się nudności, wymioty, ból w klatce piersiowej i osłabienie Następnie sinica płatków uszu i warg oraz skrócenie oddechu. W groźnych przypadkach występuje sinica warg, dziąseł, języka oraz twarzy, spowodowane niekorzystnym oddziaływaniem na krew. Wywołuje to niedotlenienie. Pojawić się może obrzęk płuc. Następnie pojawia się senność, utrata przytomności i rzadziej drgawki. 2-3 dni po narażeniu może pojawić się niedomagania wątroby.
Silnie narkotyczny zw. wchłaniający się droga oddechową i ograniczenie przez skorę w kontakcie zmywalny wodą z mydłem .
Ostatnio bardzo popularny zw. do syntez chemicznych i jako rozpuszczalnik
Wszelkie prace jedynie pod sprawnym wyciągiem i zalecam jednak rękawice przy pracy z nitroetanem .
CAS-201-188-9 innych dupereli dotyczących np. transportu nie pisze celowo bo i po co ?
pozdro.
eko.