Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Tal ,Tl 
Autor Wiadomość
Post Tal ,Tl
<center>Tal,Thallium
Tl
Obrazek</center>
- Postać: Ciało stałe
- Kolor: Miekki,srebrzystoszary metal, w postaci proszku czarny
- Zapach: Bez zapachu
- Gęstość: 11850 kg/m3
- Izotopy: stabilne 203 Tl, 205 Tl./syntet. 202 Tl, 204 Tl.
- Rozpuszczalność w wodzie: reakcja rozklad
- Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: nie rozpuszcz.
- Temperatura topnienia: 304 °C
- Temperatura wrzenia: 1473 °C
- Palność: nie palny
- Toksyczność: wyjątkowo toksyczny pierwiastek grupa T+
- Higroskopijność: jest higroskopijny matowieje szybko w wilgotnym pow. z para wodna tworzy TlOH
- Przechowywanie: w pojemniku pod argonem lub zalany naftą( bez dostepu tlenu) reaguje z pow.
Własne spostrzeżenia:Tal występuje w skorupie ziemskiej w ilości 0,6 ppm. Własności kwasowe tlenków zasadowe stopień utlenienia 1,2,3,.
Tal i jego sole sa silnymi truciznami z grupy T+ obecnie nie stosowane zw. na toxyczność ,dawniej jako zoocydyt /trutki na gryzonie ,środki na mrowki itp.Sole Talu są łatwo wchlaniane przez drogi oddechowe,przewod pokarmowy i przez skorę kumuluje sie w organizmie wydala powoli przez nerki i cześciowo przez jelita, w moczu i włosach tal można wykryć nawet po smierci lub przy badaniach pracowniczych
Dawniej stosowano także w lecznictwie octan talawy CH3.COOTl,jako środek hamujący pocenie się grużlików oraz siarczan talawy w kremach depilacyjnych obecnie nie stosuje się soli Talu jedynie w przemysle optycznym,Sole Talu posiadają brak smaku zapachu i barwy co czyni je silnymi i toxynami w przypadku zatruć umyslnych bądz samobójczych.
Sole Talu barwia płomień szmaragdowozielono,co stanowi ważną cechę analityczno-diagnostyczną . Sam tal w formie pyłu jest również silnie toksyczny, ale nie bezpośrednio tylko na skutek spontanicznego utlenienia w kontakcie z powietrzem dlatego przechowywany jest w nafcie lub parafinie . Do zatruć może dojść drogą pokarmową lub oddechową. Charakterystyczny objaw zatrucia to łysienie poprzedzone czernieniem mieszków włosowych. Ponadto zaburzenia trawienia, bóle newralgiczne, zmiany psychiczne, uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego,dawke śmiertelna dla człowieka ocenia sie na 500mg.niektorzy autorzy okreslaja na 15-25mg. na kg.objawy dzialania występują zwykle po pewnym okresie utajnienia ,ktory może być rózny: od kilku godzin do kilku dni, prace z pyłem Talu jak i w postaci wiórów moga być prowadzone jedynie przez osoby przeszkolone w odpowiednich warunkach BHP. Tal jak i jego sole sa pod ścisłym nadzorem a zakup wymaga wielu zezwoleń !!
/MaLuTkI: Tal wykryto podobnie jak ind metodą spektroskopową w roku 1861 w szlamie komór ołowiowych w fabryce kwasu siarkowego. Jest to najpospolitszym pierwiastkiem spośród trzech ciężkich glinowców. Tal występuje również w minerałach np.: lorandyt (TlAsS<sub>2</sub>), jednakże w większych ilościach pozyskuje się go z pyłów ulatniających się podczas prażenia rud siarczkowych, które jednocześnie zawierają tal. Występuje również w złożach soli potasowych. Pozyskiwanie metalicznego talu nie jest skomplikowaną sprawą, gdyż wystarczy strącić trudno rozpuszczalny chlorek talu i następnie poddać go elektrolizie. Tal występuje pod postacią dwóch odmian alotropowych - alfa i beta. Jego dodatek do srebra lub ołowiu zwiększa odporność na czynniki chemiczne.

pozdro.
eko.


Załączniki:
tal3.jpg
tal3.jpg [ 35.61 KiB | Przeglądane 2996 razy ]
14 gru 2006, o 01:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..