<center>
Węgiel
C
</center>
-
Postać: ciało stałe
-
Kolor: czarny (grafit, fulereny), bezbarwny (diament)
-
Zapach: brak zapachu
-
Gęstość:
grafit - 2,09 do 2,23 g/cm3
diament - 3,47 – 3,56 - najczęściej: 3,52 g/cm3
-
Izotopy:11C syntetyczny
12C 98,9%
13C 1,1%
14C ślady
-
Rozpuszczalność w wodzie: nierozpuszczalny
-
Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: bd
-
Temperatura topnienia: 3500 °C
-
Temperatura wrzenia: 4827 °C
-
Palność: Palny po rozpyleniu w powietrzu, na powietrzy żarzy się, jest reduktorem
-
Toksyczność: Nietoksyczny
-
Higroskopijność: niehigroskopijny
-
Przechowywanie: Przechowywać z dala od utleniaczy
Własne spostrzeżenia: proszek/pył węgla drzewnego jest łatwozapalny, w odpowiednim stężeniu może ulec wybuchowi. Stosowany jako reduktor w wielu syntezach chemicznych, oraz w pirotechnice. W postaci proszku daje dosyć dużo iskier. Po zmieleniu na pył iskier nie powinien dawać.
Grafit jest stosowany w elektrodach w procesie elektrolizy.
Diament możemy spotkać w specjalnych nożach do cięcia szkła, jak i np w diamentowych tarczach do szlifierek.
Trzecią odmianą węgla są tzw. fulereny np: C<sub>60</sub>, C<sub>70</sub>, które tworzą twory podobne do piłek futbolowych oraz nanorurki.
| | |
| Elmo napisał(a): Fulereny mają świetlaną przyszłość w tzw. nanotechnologii. Jest to dział technologii zajmujący się mikroskopijnej wielkości urządzeniami (wielkości cząsteczek). Jest jeszcze tzw. węgiel aktywny (aktywowany). Węgiel ten ma wysoko rozwiniętą powierzchnię. Powierzchnia właściwa węgla aktywowanego wynosi ok.500-2500m2/g. Ta ogromna powierzchnia jest wynikiem istnienia wewnętrznej struktury porowatej, która jest pozostałością po wyjściowym materiale organicznym, a utrwalana jest podczas ogrzewania bez dostępu tlenu. Węgiel aktywny zawiera zwykle zanieczyszczenia w postaci popiołu po spaleniu związku organicznego (tlenki metali alkalicznych, krzemionkę). Ta struktura składa się z silnie adsorbujących mikroporów oraz pełniących funkcje transportowe mezoporów. Węgiel aktywny jest często modyfikowany przez usunięcie popiołu i impregnację związkami chemicznymi, żeby mógł specyficznie pochłaniać określony składnik. Otrzymywany z drewna zwany jest węglem drzewnym. Jest to bardzo wygodny w użyciu adsorbent, ponieważ substancję zaabsorbowaną można łatwo odzyskać przez podgrzanie (w przypadku gazów i cieczy) lub przez spalenie (w przypadku ciał stałych). Węgiel aktywny znalazł zastosowanie w medycynie (Carbo medicinalis), w przemyśle jako katalizator, w technice jako składnik pochłaniaczy gazów, przy uzdatnianiu wody oraz przy produkcji masek przeciwgazowych. Sposób otrzymywania własnego węgla drzewnego znajduje się na stronie Vortalu: http://www.vmc.org.pl/articles.php?id=91. Minerały zawierające węgiel to: antracyt, węgiel kamienny, węgiel brunatny i torf W wyniku pirogenizacji (suchej destylacji) węgla kamiennego otrzymuje się gaz świetlny, wodę pogazową, smołę pogazową oraz koks. | |
| | |