<center>URAN, U
http://pl.wikipedia.org
</center>
- Postać: Ciało stałe
- Kolor: Srebrzystobiały
- Zapach: brak
- Gęstość: 18,95 g/cm3
- Izotopy: 238U (99.275%, T1/2= 4,468*10^9 lat), 235U (0.72%, T1/2= 7,038*10^8 lat). Oprócz tych izotopów istnieją także inne, o liczbach atomowych od 233 do 237, otrzymane sztucznie.
- Rozpuszczalność w wodzie: nierozpuszczalny. Rozdrobniony reaguje z wodą w temp. pokojowej
- Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: nierozpuszczalny, może tworzyć stopy z innymi metalami
- Temperatura topnienia: 1131,85*C
- Temperatura wrzenia: 1796,85*C
- Palność: Palny po umiarkowanym ogrzaniu, rozdrobniony jest piroforyczny
-Toksyczność: Izotopy uranu są dużo bardziej toksyczne pod względem chemicznym niż radiacyjnym. Trudno jednak precyzyjnie określić ich toksyczność ze względu na brak wystarczającej liczby danych eksperymentalnych. Przyjmuje się , że toksyczność uranu i jego związków porównywalna jest z innymi metalami ciężkimi, i przejawia się głownie uszkodzeniami nerek. Uran gromadzi się w nerkach i tkance kostnej, przy czym jego okres biologicznego połowicznego zaniku w tych tkankach wynosi odpowiednio 300 i 200 dni.
- Higroskopijność: niehigroskopijny
- Przechowywanie: Specjalne pojemniki na materiały promieniotwórcze
Uran jest metalem dość reaktywnym. Na powietrzu pokrywa się warstwą tlenków, wydziela wodór z wody, łatwo roztwarza się w rozcieńczonych kwasach z utworzeniem soli uranylowych. W temp. 450*C reaguje z azotem. W związkach występuje na różnych stopniach utleniania, najtrwalszy jest stopień VI. Związki urany VI mają najczęściej barwę żółtą lub pomarańczową, związki uranu IV-barwę zielonkawą.
Izotop 235U ulega rozszczepieniu pod wpływem neutronów i dlatego znalazł zastosowanie jako paliwo w reaktorach jądrowych, oraz materiał rozszczepialny w bombach atomowych. Z tego względu konieczne jest rozdzielenie izotopów 238 i 235. Do wyżej wymienionych celów nadaje się uran wzbogacony(reaktory: 5-20% U235, broń atomowa ok. 80% U235). Izotop 238U odrzucany w czasie procesu wzbogacania jest znany jako uran zubożony. Używany w zastosowaniach wymagających materiałów wysokiej gęstości np do produkcji niektórych pocisków przeciwpancernych(pociski takie zapalają się przy uderzeniu), poza tym do produkcji związków chemicznych uranu.
Ciekawostką jest zastosowanie związków uranu do barwienia szkła. Szkło uranowe odznaczało się piękną zieloną barwą oraz wykazywało silną fluorescencję w świetle UV. Z obawy przed promieniowaniem zaprzestano jednak jego produkcji. (Mimo, że jego radioaktywność była znikoma i w żadnym stopniu nie zagrażała zdrowiu).
<center></center>
http://pl.wikipedia.org
Załączniki: |
Komentarz: http://pl.wikipedia.org
800px-U_glass_with_black_light.jpg [ 13.49 KiB | Przeglądane 5347 razy ]
|
Komentarz: http://pl.wikipedia.org
480px-HEUranium.jpg [ 29.77 KiB | Przeglądane 5333 razy ]
|
|