Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Równanie kinetyczne reakcji a ogólny wzór na szybkość reakcj 
Autor Wiadomość
**

Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:46
Posty: 103
Lokalizacja: Kraków
Post Równanie kinetyczne reakcji a ogólny wzór na szybkość reakcj
Witam, interesuje mnie kinetyka reakcji i szukam związku między równaniem kinetycznym a szybkością reakcji. Może inaczej, jak ma się równanie v=deltaC/deltat do równania kinetycznego wyrażonego ogólnie v=k[A][B] dla przykładowego równania reakcji A+B-->...

Odpowiedz w prawdzie znalazłem w Bielańskim, ale jest dla mnie nie jasna, jak mógłby ktoś wytłumaczyć to byłbym wdzięczny. (str 411, 421 vol.1)

Pozdro.
rrozz

_________________
Specializacja:Inżynieria Procesowa- Kinetyka Procesów Wymiany Masy i Ciepła
Kierunek:Inżynieria Chemiczna i Procesowa
Name:Rrozz


7 paź 2008, o 18:21
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
Z definicji przyjmuje się, że szybkość wyrażona jest wzorem V = -dc/dt. Jest to pojęcie ogólne, można z niego wyjść na szybkość np. reakcji elektrochemicznej.

Załóżmy: V = dm/dt

m=kIt
dm/dt = kit
dm = kIt dt
dm = kI

(k - równoważnik elektrochemiczny, nie mylić ze stałą k w dalszej części)

Tu mamy szybkość stałą. W innych reakcjach nie jest tak łatwo. Najczęściej przyjmuje się rząd lub cząsteczkowość. Dla 1 i 2 cząsteczkowej jest względnie łatwo, dla trzycząsteczkowej jest paskudna całka.

Dla jednocząsteczkowej (A -> B + C) postać końcowa (nie chce mi się pisać wyprowadzenia) wygląda tak:

(C - stężenie w danym momencie, Co - stęż początkowe, K - stała, t - czas)

ln C = ln C<sub>0</sub> = Kt

Wykreśla się zależność ln c od czasu z danych doświadczalnych. Stała K jest równa ujemnemu tangensowi kąta nachylenia krzywej.

Dla dwucząsteczkowej (A + B ->...) po scałkowaniu otrzymujemy o ile dobrze pamiętam:

1/C = 1/Co + Kt

Wykreśla się zależność 1/C =f(t). Stała K jest równa tangensowi nachylenia krzywej.

Dla trzycząsteczkowej:

1/C^2 = 1/Co^2 + 2Kt

Wykreśla się 1/C^2 = f(t). tangens nachylenia = 2K


7 paź 2008, o 20:39
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
Bardziej szczegółowo mam omawianą reakcję cementacji, bada się tam czy kontrola jest dyfuzyjna, aktywacyjna, czy mieszana.


7 paź 2008, o 20:39
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:46
Posty: 103
Lokalizacja: Kraków
Post 
Dzięki za trud włożony w pisanie, ale chodziło mi jednak o to w jaki sposób rozwinięto "klasyczny" wzór na szybkość reakcji i przekształcono we wzór na równanie kinetyczne. Czyli jak doszło z v= deltaC/deltat do v=k[A][B]... i czy można postawić znak równości.

A z biegiem pracy wyniknęło kolejne pytanie dotyczące reguły Van't Hoffa. Mianowicie, interesuje mnie wyprowadzenie wzoru na szybkość reakcji egzoenergetycznej przy zwiększeniu temperatury o wartość t od wartości pierwotnej.

Pozdro.
rrozz

_________________
Specializacja:Inżynieria Procesowa- Kinetyka Procesów Wymiany Masy i Ciepła
Kierunek:Inżynieria Chemiczna i Procesowa
Name:Rrozz


7 paź 2008, o 23:51
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
Nie bardzo wiem o co chodzi. Chesz dowiedzieć się jak zmieniła się stała równowagi w zależności od zmiany T ?Do takich obliczeń służy izobara Van't Hoffa. Jeżeli chodzi o wyprowadzenie to zaczyna się je z postaci izotermy:

delta G = RT ln K

wyprowadzenie polega na wykonaniu kilku różniczek, potem wyskoczy całka chyba jeszcze (nie mam tych notatek teraz pod ręką) i otrzymujemy postać końcową:

zał p = const

dlnK<sub>p</sub> / dT = delta H/RT<sup>2</sup>

(całka od Kp(T1) do Kp(T2) ) = delta H/R (1/T2 - 1/T1)

Wyprowadzenie jak widać zaczyna się z izotermy Van't Hoffa. Izoterma zaś bierze się z pewnych założeń stałych równowagi. Jeżeli wyliczysz zmianę Kp to możesz wyliczyć zmianę stężeń / ciśnień cząstkowych, etc po zmianie temperatury.


8 paź 2008, o 00:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..