oddziaływania elektrostatyczne i dyspersyjne

Physical chemistry. Dział zajmujący się zachodzącymi zjawiskami fizycznymi podczas reakcji chemicznych oraz wszelkimi innymi właściwościami fizycznymi.

Moderator: #Chemia

oddziaływania elektrostatyczne i dyspersyjne

Postprzez lorra » 7 lut 2010, o 11:07

na egzaminie mialam takie oto zadanie czy jest jakas mądra głowa która powie mi jak powinna brzmieć odpowiedź i uspokoi moją duszę.z góry dziekuje.

Odległości między cząsteczkami w dimerach NH3, benzenu i naftalenu są jednakowe i wynoszą R. W których dimerach energia oddziaływania a)elektrostatycznego b) dyspersyjnego jest największa? Uzasadnij odp.
lorra
 
Posty: 1
Dołączył(a): 5 lut 2010, o 19:10

Postprzez pablo » 8 lut 2010, o 03:59

Moim zdaniem skromnym (i o ile "oddziaływania dyspersyjne" dobrze rozumiem po angielsku jako induced dipole forces) zdaniem, to najwięcej energii na oddziaływanie elektrostatyczne oczywiście przypadnie na cząsteczkę najbardziej zpolaryzowaną - czyli NH3.

Z kolei oddziaływanie dyspersyjne, dotyczące momentu zaindukoanego, będzie dotyczyć cząsteczki najmniej polarnej - czyli benzenu ( w naftalenie są dwa pierścienie aromatyczne, więc chociaż całkowity moment dipolowy się znosi, to lokalnie jest większa separacja ładunków - dlatego np. możesz chlorować naftalen bez katalizatora, natomiast do benzenu musisz go użyć żeby dostać jakąkolwiek mierzalną wydajność).

Ponieważ odległość R jest taka sama i cząsteczki nie są naładowane, tzn. że całkowita energia oddziałyania również jest taka sama - więc tam gdzie np. jest większa proporcja oddziaływania elektrostatycznego, również bezwzględna energia tegoś oddziałyania będzie większa.
pablo
*
 
Posty: 133
Dołączył(a): 9 sty 2010, o 02:56
Lokalizacja: Cambridge


Powrót do Chemia FizycznaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron