Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
charakterystyka termistora 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 27 cze 2012, o 07:24
Posty: 25
Post charakterystyka termistora
Z termistorami niewiele miałem do czynienia. Do pracy którą piszę potrzebuję ustalić charakterystykę termistora (stary niestety uległ zniszczeniu - dla niego mieliśmy już wyznaczoną charakterystykę).

Do tej pory "od huchni" korzystałem jedynie z czujników Pt1000 i cyfrowych DS18b20. Pierwszy ma charakterystykę liniową i jest typu PTC (czyli idealnie - proste przeliczenie i w miarę dokładny wynik i duży zakres temperatur) a drugi sam przelicza ale ma małą dokładność i niski zakres temperatur -55 do +125 o ile pamiętam, ale prostszy w użyciu :)

Niestety znaczną część pomiarów wykonywaliśmy na termistorze (ponad 90% - co zajeło jakieś 3 miesiące :D). Głównie ze względu na różne pojemności cieplne własne NTC, PTC i DS, małe objętości próbek (duży wpływ pojemności własnej) i koniecznośc zastosowania innej elektroniki pomiarowej (inny błąd i dryft) musimy zastosować ponownie NTC.

Wiem że ten temat jako ćwiczenie na pracowni chemii fizycznej często się przewija - może ktoś mógł by się podzielić praktycznymi radami (co do przeprowadzania doświadczenia, obliczeń i wyznaczania błędów pomiarowych - trochę się obijałem na chemometrii :( a część z tych zagadnień tam się przewijała).

Bardzo liczę na waszą pomoc :) Chcemy wyznaczyć charakterystykę kilku termistorów na zapas przed październikiem. Pozdrawiam


11 lip 2012, o 07:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..