Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Elektroliza wodnego roztworu ZnSO4 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 19 cze 2013, o 19:06
Posty: 34
Lokalizacja: Sandomierz
Post Elektroliza wodnego roztworu ZnSO4
Witajcie :)
Ostatnio postanowiłem zabawić się we ''własną chemię'' i zrobić coś nietuzinkowego, zaryzykować :)
Zrobiłem elektrolizę wodnego r-ru siarczanu cynku. Trwała 3,5 godziny. Kiedy postanowiłem ją zakończyć zauważyłem na jednej elektrodzie coś czarnego (zapewne cynk metaliczny), na drugiej gaz, a w cieczy grudki czegoś białego z rzadko występującymi małymi kawałkami koloru niebieskiego. Oświećcie mnie co to za gaz, co jest w cieczy i co to za grudki.
Z góry dzięki :)

_________________
Obrazek


23 cze 2013, o 15:52
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post Re: Elektroliza wodnego roztworu ZnSO4
Pochwal się z jakiego materiału wykonane były elektrody, jaki przyłożyłeś potencjał i jaki amperaż, czy ten ZnSO4 był cz.d.a, techniczny czy taki co to "wysypał sięz wagonu"... Im więcej informacji podasz, tym łatwiej i pewniej będzie nam dojść do tego co się stało.

Niebieski sugerowałby, że używałeś elektrod miedziowych, stąd i siarczan mógł powstać, ale powinien się rozpuścić w roztworze...

_________________
Obrazek


23 cze 2013, o 22:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 19 cze 2013, o 19:06
Posty: 34
Lokalizacja: Sandomierz
Post Re: Elektroliza wodnego roztworu ZnSO4
o.r.s. napisał(a):
Pochwal się z jakiego materiału wykonane były elektrody, jaki przyłożyłeś potencjał i jaki amperaż, czy ten ZnSO4 był cz.d.a, techniczny czy taki co to "wysypał sięz wagonu"... Im więcej informacji podasz, tym łatwiej i pewniej będzie nam dojść do tego co się stało.

Niebieski sugerowałby, że używałeś elektrod miedziowych, stąd i siarczan mógł powstać, ale powinien się rozpuścić w roztworze...


Elekrody zrobione z miedzi :)
4,5 W chyba V, bo skrót W jest od watów, a V od voltów
ZnSO4 z apteki (nie kupiony, ale dostałem, używany do robienia leków)
Dziś wszystko jest rozpuszczone, ale roztwór jest biały.

//mar28

_________________
Obrazek


24 cze 2013, o 20:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..