Tłumienie luminescencji

Physical chemistry. Dział zajmujący się zachodzącymi zjawiskami fizycznymi podczas reakcji chemicznych oraz wszelkimi innymi właściwościami fizycznymi.

Moderator: #Chemia

Tłumienie luminescencji

Postprzez 240volt » 22 lis 2013, o 02:46

Witam
Moje pytanie dotyczy zjawiska tłumienia luminescencji przez tlen rozpuszczony w wodzie,
konkretnie poszukuję substancji o takich właściwościach lub sposobu jej wykonania. Jeżeli ktokolwiek z was wie coś na ten temat uprzejmie proszę o pomoc.
240volt
 
Posty: 2
Dołączył(a): 22 lis 2013, o 02:42

Re: Tłumienie luminescencji

Postprzez Egzema » 7 wrz 2014, o 01:52

Powiem ci, że jest to jeden z tematów które mnie interesują i dlatego dodam coś od siebie;
Nie wydaje mi się żeby akurat te znikome ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie tłumiły efekt luminescencji podczas zachodzącej reakcji bo to właśnie sama woda jest tego przyczyną! Wystarczy np. dla luminolu przenieść środowisko do DMSO aby obserwować dłuższy efekt (tylko kolor docierającej fali elektromagnetycznej będzie się nieco różnił). Tak naprawdę w DMSO także są rozpuszczone znikome ilości tlenu a jak można zaobserwować świecenie się będzie dłuższe. Woda o której mówisz (a nie tlen w niej rozpuszczony zostawmy go na bok) jest wręcz mechanicznym inhibitorem takiej reakcji utleniania luminolu, dlatego należy do owego doświadczenia dodać silniejszy utleniacz jakim jest H2O2 - perhydrol się stosuje w środowisku oczywiście zasadowy, gdyż sam nam luminol się nie utleni rozpuszczony w roztworze wody ani w DMSO pod wpływem tlenu atmosferycznego ani też rozpuszczonego w rozpuszczalniku.

Nie podałeś konkretnej reakcji luminescencji dlatego odwołałem się do najpopularniejszego przykładu. A jest ich więcej, mówimy tu akurat o chemiluminescencji a są też inne, ale jeśli chcesz przepis na chemiluminescencyjne zabawy o ile dobrze zrozumiałem to może zainteresuje cię synteza szczawianów organicznych http://www.poczujchemie.amu.edu.pl/zala ... tlo2.0.pdf
napisz coś więcej może jaki masz osprzęt bo bez tego nie ruszymy, może prosta lofina, tlen o multipletowości singletowej etc.
Egzema
 
Posty: 6
Dołączył(a): 14 sty 2014, o 19:00

Re: Tłumienie luminescencji

Postprzez Laborantorium » 7 wrz 2014, o 14:05

Szukaj patentu firmy Hach na czujnik tlenu LDO,tam jest coś ciekawego
Laborantorium
 
Posty: 4
Dołączył(a): 4 wrz 2014, o 17:36

Re: Tłumienie luminescencji

Postprzez compaqchemlab » 18 wrz 2014, o 12:48

czyżbyś chciał utrudnić pracę policji kryminalnej ? :lol: Jak tlen , to także wszystkie substancje go wytwarzające jak nadwęglany i nadborany , jeśli sięmylę to mnie poprawcie.
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...
compaqchemlab
***
 
Posty: 1091
Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Tłumienie luminescencji

Postprzez parlon » 18 wrz 2014, o 17:45

Mylisz się.

Wszelakie nad moczniki węglany borany rozpadają się do nadtlenku wodoru, w przypadku chemiluminescencji m.in. estrów kwasu szczawiowego, pochodnych akrydyny,..nawet luminolu są wręcz niezbędne do uzyskania światła.

Wygaszanie przez tlen to po prostu konkurencyjna ścieżka w stosunku do radiacyjnego rozpadu stanów wzbudzonych (lumi/fluo). Deekscytacja zachodzi przez przekazanie nadmiaru energii w zderzeniu z cząsteczką gazu..w tym tlenu..

Zazwyczaj obchodzi się to odgazowując rozpuszczalnik po schłodzeniu do niskiej temp. i skrajnym obniżeniu ciśnienia.

Perfluorowane węglowodory dość dobrze rozpuszczają gazy... jednak samo wygaszanie przez tlen może być skuteczne wyłącznie dla niskiego stężenia stanów wzbudzonych..w dodatku tych o niskiej wydajności fluorescencji.

Jeśli chcesz wygaszać to są dużo bardziej skuteczne metody niż O2. Wspomniana woda dla szczawianów które po prostu hydrolizują a nie tworzą 1,2-dioksyetanodionu. Dodatek jodków, wprowadzenie pierwiastków ciężkich do roztworu lub struktury barwnika fluo (Prawdopodob. przejścia singlet tryplet ~ Z^4)

Pozdr.
parlon
**
 
Posty: 60
Dołączył(a): 27 lut 2012, o 18:34


Powrót do Chemia FizycznaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron