Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Tłumienie luminescencji 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 22 lis 2013, o 02:42
Posty: 2
Post Tłumienie luminescencji
Witam
Moje pytanie dotyczy zjawiska tłumienia luminescencji przez tlen rozpuszczony w wodzie,
konkretnie poszukuję substancji o takich właściwościach lub sposobu jej wykonania. Jeżeli ktokolwiek z was wie coś na ten temat uprzejmie proszę o pomoc.


22 lis 2013, o 02:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 sty 2014, o 19:00
Posty: 6
Post Re: Tłumienie luminescencji
Powiem ci, że jest to jeden z tematów które mnie interesują i dlatego dodam coś od siebie;
Nie wydaje mi się żeby akurat te znikome ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie tłumiły efekt luminescencji podczas zachodzącej reakcji bo to właśnie sama woda jest tego przyczyną! Wystarczy np. dla luminolu przenieść środowisko do DMSO aby obserwować dłuższy efekt (tylko kolor docierającej fali elektromagnetycznej będzie się nieco różnił). Tak naprawdę w DMSO także są rozpuszczone znikome ilości tlenu a jak można zaobserwować świecenie się będzie dłuższe. Woda o której mówisz (a nie tlen w niej rozpuszczony zostawmy go na bok) jest wręcz mechanicznym inhibitorem takiej reakcji utleniania luminolu, dlatego należy do owego doświadczenia dodać silniejszy utleniacz jakim jest H2O2 - perhydrol się stosuje w środowisku oczywiście zasadowy, gdyż sam nam luminol się nie utleni rozpuszczony w roztworze wody ani w DMSO pod wpływem tlenu atmosferycznego ani też rozpuszczonego w rozpuszczalniku.

Nie podałeś konkretnej reakcji luminescencji dlatego odwołałem się do najpopularniejszego przykładu. A jest ich więcej, mówimy tu akurat o chemiluminescencji a są też inne, ale jeśli chcesz przepis na chemiluminescencyjne zabawy o ile dobrze zrozumiałem to może zainteresuje cię synteza szczawianów organicznych http://www.poczujchemie.amu.edu.pl/zala ... tlo2.0.pdf
napisz coś więcej może jaki masz osprzęt bo bez tego nie ruszymy, może prosta lofina, tlen o multipletowości singletowej etc.


7 wrz 2014, o 01:52
Zobacz profil

Dołączył(a): 4 wrz 2014, o 17:36
Posty: 4
Post Re: Tłumienie luminescencji
Szukaj patentu firmy Hach na czujnik tlenu LDO,tam jest coś ciekawego


7 wrz 2014, o 14:05
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Tłumienie luminescencji
czyżbyś chciał utrudnić pracę policji kryminalnej ? :lol: Jak tlen , to także wszystkie substancje go wytwarzające jak nadwęglany i nadborany , jeśli sięmylę to mnie poprawcie.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


18 wrz 2014, o 12:48
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 lut 2012, o 18:34
Posty: 60
Post Re: Tłumienie luminescencji
Mylisz się.

Wszelakie nad moczniki węglany borany rozpadają się do nadtlenku wodoru, w przypadku chemiluminescencji m.in. estrów kwasu szczawiowego, pochodnych akrydyny,..nawet luminolu są wręcz niezbędne do uzyskania światła.

Wygaszanie przez tlen to po prostu konkurencyjna ścieżka w stosunku do radiacyjnego rozpadu stanów wzbudzonych (lumi/fluo). Deekscytacja zachodzi przez przekazanie nadmiaru energii w zderzeniu z cząsteczką gazu..w tym tlenu..

Zazwyczaj obchodzi się to odgazowując rozpuszczalnik po schłodzeniu do niskiej temp. i skrajnym obniżeniu ciśnienia.

Perfluorowane węglowodory dość dobrze rozpuszczają gazy... jednak samo wygaszanie przez tlen może być skuteczne wyłącznie dla niskiego stężenia stanów wzbudzonych..w dodatku tych o niskiej wydajności fluorescencji.

Jeśli chcesz wygaszać to są dużo bardziej skuteczne metody niż O2. Wspomniana woda dla szczawianów które po prostu hydrolizują a nie tworzą 1,2-dioksyetanodionu. Dodatek jodków, wprowadzenie pierwiastków ciężkich do roztworu lub struktury barwnika fluo (Prawdopodob. przejścia singlet tryplet ~ Z^4)

Pozdr.


18 wrz 2014, o 17:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..