Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Elektroliza soli stopionych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 23 gru 2013, o 23:38
Posty: 4
Post Elektroliza soli stopionych
Witam
Od jakiegoś czasu próbuję przeprowadzić elektrolizę stopionej soli. Chodzi mi o otrzymanie w tym procesie na jednej elektrodzie czystego metalu (miedzi, żelaza lub cynku) bez wydzielania wodoru powstającego podczas elektrolizy wodnych roztworów.
Do tego celu przygotowałem octan miedzi ( w kilku miejscach piasło, że topi się w 115 stopniach). I w tym miejscu wszystko stanęło, poniewarz octan nie ma zamiaru się topić, nie tylko w 115, ale nawet w 200. W związku z tym mam pare pytań:
- internet nie precyzuje dokładnie, czy ta temperatura dotyczy topnienia substancji bezwodnej czy jakiś nietypowych reakcji monohydratu. Podejrzewam, że może chodzić o przemianę soli do postaci bezwodnej?
- Czy do następującej reakcji nadawać się będą azotan cynku (temp topnienia ok 110*), azotan glinu (około 80*) lub siarczan żelaza II?


23 gru 2013, o 23:54
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Elektroliza soli stopionych
Octany, siarczany i azotany metali przejściowych się rozkładają zazwyczaj przed osiągnięciem temperatury topnienia.

Jedynie dobrym pomysłem na to są chlorki, szczególnie chlorek cynku, bo ma całkiem niską temperaturę topnienia.

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


23 gru 2013, o 23:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 gru 2013, o 23:38
Posty: 4
Post Re: Elektroliza soli stopionych
To by tłumaczyło czemu podczas ogrzewania na szkle osadzała się miedź. Dzięki za radę :D


24 gru 2013, o 00:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..