Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Termodynamika procesu wybuchu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 21 maja 2015, o 22:32
Posty: 1
Post Termodynamika procesu wybuchu
Szanowni Państwo

Interesuję się technologią materiałów wysokoenergetycznych a najbardziej interesuje mnie fizyka procesu. Mam jednak problem z termodynamiką procesu wybuchu i potrzebuję pomocy. Wiem, że zawracam państwu głowę banalnymi pytaniami, ale jestem tylko zwykłym studentem.

Interesuje mnie to, jakie jest ciśnienie w określonym punkcie po czasie t oraz jak front fali detonacyjnej wpływa na rozkład ciśnienia w układzie.

Możemy powiedzieć, że pv = nRT. Obliczenia dla danego układu przeprowadza się dla stałego ciśnienia lub stałej objętości. Ale podczas procesów wybuchu zachodzących w układzie o stałej objętości temperatura i ciśnienie ciągle się zmieniają. Zmienia się, zatem równowaga chemiczna układu i dla przykładu w temperaturze T1 może powstawać CO2 ale w temperaturze T2 może powstawać CO + 1/2O2. A zatem nie możemy określić dokładnej liczby moli produktów gazowych i dokonać obliczeń.

Czy istnieje jakiś dobry model obliczania ciśnienia dla takich układów? Proszę o jakieś naprowadzenie na literaturę bądź nazwę modelu lub wytłumaczenie poniżej (tylko relatywnie łatwy aparat matematyczny proszę). Pozdrawiam i dziękuję =)


21 maja 2015, o 22:38
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Termodynamika procesu wybuchu
To powinno pomóc:
http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element ... ey1220.pdf

"Termodynamiczne modelowanie procesów spalania, wybuchu i detonacji nieidealnych układów wysokoenergetycznych" - SEBASTIAN GRYS, WALDEMAR A. TRZCIŃSKI; BIULETYN WAT VOL. LIX, NR 3, 2010

I obawiam się, że w tym przypadku nie ma czegoś takiego jak prosty model matematycznyc ;)

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


17 cze 2015, o 22:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..