Zmiana objętości metanu

Physical chemistry. Dział zajmujący się zachodzącymi zjawiskami fizycznymi podczas reakcji chemicznych oraz wszelkimi innymi właściwościami fizycznymi.

Moderator: #Chemia

Zmiana objętości metanu

Postprzez Jan_Smo » 28 maja 2015, o 22:34

Czy jest ktoś w posiadaniu wykresu przedstawiającego wykres zależności zmiany gęstości w zależności od temperatury ( najlepiej w zakresie temperatur w którym zachodzą jego przemiany fazowe ). Taki jak ten załączony dla wody. Pytałem już o radę wujka google ale nie był w stanie mi pomóc i podrzucał mi co chwile wykresy dla wody lub dla azotu. Potrzebne mi on ponieważ chciałbym porównać wykres dla metanu z wykresem dla wody.
Ponieważ woda przy zamarzaniu zmniejsza swoją objętość, lód więc wzrasta od powierzchni wody a nie od dna. Dzięki tej właściwości życie może się rozwijać pod lodem. Jak wiadomo z tego powodu też szuka się życia poza ziemią na księżycu saturna - europie. Problem w tym że woda na europie nie ma obiegu atmosferycznego jak na ziemi. I tu na myśl jako alternatywa, która może zawierać cykle atmosferyczne, przychodzi mi tytan. Przypuszcza się że metan który na nim występuje też tworzy obiegi atmosferyczne podobne do tych jakie tworzy woda na ziemi. Tworzy jeziora lub nawet rzeki. Jeśli tak się dzieje, to czy zachowuje się podczas zamarzania właśnie tak jak woda czy może jednak tak jak większość związków i zamarza jednak od dna, co utrudniałoby funkcjonowanie życia w takim środowisku?
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Jan_Smo
 
Posty: 9
Dołączył(a): 19 lis 2014, o 21:04

Powrót do Chemia FizycznaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość