Chiralność

Physical chemistry. Dział zajmujący się zachodzącymi zjawiskami fizycznymi podczas reakcji chemicznych oraz wszelkimi innymi właściwościami fizycznymi.

Moderator: #Chemia

Chiralność

Postprzez tomason94 » 22 sty 2016, o 17:17

Mam pewien problem :
Zaliczenie węglowodanów do związków chiralnych wynika z:
a: zdolności do skręcania płaszczyzny światła spolaryzowanego
b: obecność asymetrycznego atomu węgla
c: dwie odpowiedzi są poprawne

Według mnie jest to odpowiedz B

Proszę o wyjaśnienie tego pytania
Pozdrawiam
tomason94

Re: Chiralność

Postprzez aleksanderwiel » 22 sty 2016, o 19:47

Chiralność to ciekawe zagadnienie. Chodzi tu o związki, które są swoim odbiciem lustrzanym, czyli mamy np. enancjomer D-glukozy i enancjomer L-glukozy. Oba mają ten sam wzór sumaryczny, ale różnią się wzorem strukturalnym i mają kompletnie inne właściwości, np. D-glukoza to ten zwykły cukier, który możesz kupić w sklepie i od niego przytyć, a L-glukoza nie będzie powodować tycia. Bardzo dobitnym i trywialnym przykładem są nasze dłonie. W ogóle nazwa "chiralność" właśnie wzięła się od rąk, czyli "cheir" - ręka. W jednej dłoni masz kciuk skierowany w prawo, natomiast w drugiej w lewo. Jeszcze innym przykładem była historia leku talidomidu, który był wysoce teratogenny dla ludzi.
Odpowiedź C byłaby najrozsądniejsza, bo w chiralności atom centralny węgla się nie zmienia (jest położony w tym samym miejscu). Co do A to związki chiralne wykazują zdolność do skręcania o pewien kąt płaszczyzny światła spolaryzowanego liniowo. Odpowiedź B pasuje, co wyjaśnia pojęcie "centrum stereogeniczne". Van't Hoff wprowadził termin "asymetrycznego atomu węgla".

Niech ktoś jeszcze się wypowie.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Dobrze "wiem, że nic nie wiem", a "to co wiemy to kropla, czego nie wiemy ocean".
aleksanderwiel

Powrót do Chemia Fizyczna