Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
%DGW nad cieczą 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 10 maja 2016, o 13:13
Posty: 42
Post %DGW nad cieczą
Witam, niestety nie wiem jak korzystnie ugryźć ten temat. Otóż oddelegowano mnie do wykonania "stanowiska do odparowywania węglowodorów (i nie tylko w-rów)". Mianowicie, zajmujemy się m.in. kalibracją czujników gazu i od czasu do czasu pomiarami czasów T50, T70 i T90 danego czujnika na dany gaz. Z gazami nie ma żadnego problemu, bo mamy butle, które mają określone stężenie. Problem zaczyna się, gdy trzeba zmierzyć czasy odpowiedzi dla cieczy (np. ksylen). Dotychczas robiłam to w taki sposób: mamy specjalnie przerobiony czajnik bezprzewodowy i przeliczone wartości - ile mikrolitrów czy ml należy wpuścić do czajnika, żeby po odparowaniu było konkretne stężenie par ksylenu w %DGW. Niestety o ile w kalibracji czujników nawet się to sprawdza (bo musi) to przy pomiarach jest ogromny rozrzut wyników, bo czajnik ciężko uszczelnić, gaz się ulatnia, wyniki wychodzą tragiczne - 3 kolejne pomiary potrafia dać 50, 98 i 160 sekund - co w żaden sposób nie jest miarodajne. No i należy wymyśleć coś lepszego - czy da się (a jeśli sie da to jak to wyliczyć, obliczyć, przeliczyć) nadać takie warunki dla np. tego ksylenu (heksanu czy czegokolwiek ciekłego) aby para nad cieczą wynosiła dokładnie daną ilość w %DGW, ppm czy %vol - obojętnie. Czy jest to możliwe? Ja niestety po przejrzeniu wszelkich notatek z chemii fizycznej nie mam pomysłu jak to wykombinować. Czy macie jakiś pomysł?


10 maja 2016, o 13:26
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: %DGW nad cieczą
może zamiast czajnika po prostu zamówić u szklarza aparaturę na szlif ?
tylko trzeba się zastanowić, jakie będą maksymalne ciśnienia pracy, aby dobrać odpowiednie szkło i uszczelnienia.

w skrócie - Twoim problemem jest "czajnik", który trzeba zamienić na "aparaturę".

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


10 maja 2016, o 16:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..