NH3 absorpcja i desorpcja w układach wodnych obliczenia

Physical chemistry. Dział zajmujący się zachodzącymi zjawiskami fizycznymi podczas reakcji chemicznych oraz wszelkimi innymi właściwościami fizycznymi.

Moderator: #Chemia

NH3 absorpcja i desorpcja w układach wodnych obliczenia

Postprzez Kotan » 28 sty 2019, o 14:09

Czy ktoś z kolegów potrafił by w praktyce wykonywać obliczenia w zakresie adsorpcji i desorpcji amoniaku w wodzie w zakresie masy , objętości , ciśnienia, temperatury itp ? Korci mnie skonstruowanie nowego(?) układu energetycznego w oparciu o zjawisko absorpcji amoniaku w wodzie i sprawdzenie teoretyczne czy ma to rację bytu. Wiem -były kiedyś chłodziarki absorpcyjne w zasadzie wycofane z użytku. Klimatyzacje i chłodnictwo przemysłowe działa na amoniaku ale z przemiana fazową a mnie interesował by powrót do absorpcji wodnej ....
Kotan
 
Posty: 30
Dołączył(a): 25 sty 2019, o 22:01
Lokalizacja: Polska

Re: NH3 absorpcja i desorpcja w układach wodnych obliczeni

Postprzez Kotan » 28 sty 2019, o 21:02

Może doprecyzuję o co mi chodzi. Przy jakiejś okazji wyczytałem sobie o właściwościach NH3 w wodzie. Np , że rozpuszczalność Amoniaku w wodzie wynosi coś koło 1700 l gazu na 1l wody w temperaturze 0*C - i w drugą stronę : wydzielenie tego Amoniaku całkowite następuje w temperaturze ok 50*C przy ciśnieniu dochodzącym do 3,3MPa. Te parametry (o ile są zbliżone do prawdy) sugerują o możliwości skonstruowania układu podobnego do Obiegu Rankina , lub inaczej zbudowania sprężarki chemicznej o dużej sprawności energetycznej - a od tego już krok od wysokosprawnej elektrowni pracującej na parametrach ciepła odpadowego występującego w przemyśle. Mało tego - to możliwość samowystarczalności energetycznej gospodarstw domowych i znakomitej większości obiektów budowlanych już istniejących.
Kotan
 
Posty: 30
Dołączył(a): 25 sty 2019, o 22:01
Lokalizacja: Polska


Powrót do Chemia FizycznaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość